30 Kasım 2023

Abt Saat 2021 Bestsellers!

2021’in sonlarına gelirken bu yılın en popüler ve en çok satış başarısı kazanan saatlerini sizler için derledik. Satışını yaptığımız her markadan saatlere yer verdiğimiz yazımıza dilerseniz başlayalım…

Tissot PRX Quartz – Lacivert Kadran

(Referans no: T137.410.11.041.00)

Bu yılın şüphesiz ki en popüler modellerinden biri Tissot PRX Quartz. 70’lerin dizayn anlayışıyla üretilen bu modelin bu kadar sevilmesinin sebebi farklı görünümünün yanı sıra belki de sunduğu değer ve fiyat/performans oranı. Şimdi öncelikle 70’lere kısa bir yolculuk yapalım ve PRX’in doğuşundan bahsedelim. İsviçre’de Quartz krizi zamanı markalar hayatta kalabilmek için yaratıcı düşünmek zorundaydı. Audemars Piguet kutunun dışında düşünmeyi başardı ve entegre bileziğe sahip lüks bir çelik saat üretti: Royal Oak. Dikkatleri üzerine çeken Royal Oak satış başarısı kazanmaya başladıkça başka markalar da “Entegre bilezikli lüks çelik saat” stratejisini takip ettiler ve 1978’de Tissot’un da oyuna katılmasıyla PRX modeli tanıtıldı. Şimdi bu oyunu başlatan marka Audemars Piguet, oyuna sonradan dahil olanlar ise Vacheron Constantin(222 modeli ile) ve Patek Philippe(Nautilus modeli ile) gibi markalar iken Tissot’un bu devler liginin top çevirdiği oyunda yerini almasını ilginç ve cesur buluyor olabilirsiniz. Haklısınız:) PRX; bahsettiğimiz en üst segment markaların modellerindeki gibi kasa ve bileziğe uygulanan zahmetli ve maliyetli finisaj teknikleri ile dikkatleri üzerine çekti ve çekmeye devam ediyor. Ancak Tissot PRX’i diğerlerinden ayıran en kritik nokta fiyatı. Değindiğimiz modellerden onlarca kat daha uygun bir fiyata sahip olan PRX tam olarak retro hisse sahip bir fiyat/performans saati. Peki PRX’in sadece quartz’ı mı bu kadar başarılı?

 

Tissot PRX Powermatic 80 – Lacivert Kadran

Referans no: T137.407.11.041.00

Bestsellers listemize PRX’ten başka bir modelle devam ediyoruz. Ancak bu model quartz değil otomatik bir mekanizmaya sahip. Hem de “alışılmış” bir otomatik mekanizma değil, Powermatic 80 adlı bir mekanizmaya sahip. Powermatic 80 mekanizmasından bahsetmeden önce bu modelin de quartz versiyonu gibi aynı kalitede kasa/bilezik finisajına ve işçiliğe sahip olduğunu belirtelim. Aynı zamanda quartz modelinden farklı olarak waffle desenli kadranı(haklısınız, Royal Oak’un kadranına benziyor) da saate farklı bir derinlik katmış. Gelelim Tissot PRX Powermatic 80’in mekanizmasına. Bu kalibre ile ilgili en önemli özellik bence adının da vaad ettiği üzere 80 saatlik güç rezervine sahip olması. Ama Powermatic 80’in tek becerisi üst düzey güç rezervi değil. Bildiğiniz üzere saatin hassaslığındaki en önemli faktörlerden biri balansın performansı ve bu hassas organ; yer çekimi, sıcaklık değişimleri, darbeler ve manyetizmadan çok kolay etkileniyor ve bu da saatin hassaslığını olumsuz yönde etkiliyor. Powermatic 80’de bulunan; manyetizmaya ve sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklı, patentli Nivachron balans spirali mekanizmanın yüksek hassaslıkta çalışmasını sağlıyor. 

Tissot Gentleman Powermatic 80 Silicium – Lacivert Kadran

Referans no: T127.407.11.041.00

Listemizdeki üçüncü ve son Tissot modelinden bahsedelim; Tissot Gentleman Powermatic 80 Silicium. Klasik ve modern tasarım anlayışlarının kesişiminde olan bu modeli belki de tanımlayacak en güzel kelime “zamansız”. Hani hepimizin istediği bir saat modeli vardır ya, her türlü ortamda, her türlü kıyafetimizle şık duracak o mükemmel saat… Belki de hayat boyu takacağınız tek saat… İşte o model bence Gentleman! Şık ve sade olduğunu düşündüğüm dizaynın yanı sıra mekanizması da size ömür boyu eşlik etmek üzere tasarlandı: Powermatic 80 Silicium. Bu mekanizma; 80 saatlik güç rezervi ile fonksiyonelliği yukarı taşıyor. Ayrıca silisyum(silikon) balans spirali bulundurması ile de manyetizmaya karşı oldukça dayanıklı. Bu durum, mekanizmanın çok hassas çalışmasını garanti altına alıyor.

 

Swatch FULL-BLOODED

Referans no: SVCK4032G

Biz Abt Saat ailesi olarak Swatch’u çok seviyoruz. İsviçre saat endüstrisinin yeniden şekillendirilmesi sürecinde kilit rol oynamasının yanı sıra dizaynları bizce çok cesur ve farklı. Swatch; başkasını takip etmiyor, sadece kendi oluyor! Bestsellers listemizde yer verdiğimiz Swatch modeli ise FULL-BLOODED. Bu modelle ilgili olarak dikkatimi ilk olarak renkleri çekiyor. Altın renkli paslanmaz çelik bileziğe ve altın renkli kadrana sahip bu model lüks bir görünüme sahip. Ayrıca kadranda numaraların yerine elmas görünümlü taşların kullanılması da lüks karakteri desteklemiş. Ancak yanlış anlaşılmasın, lüks karakterli dediğimiz zaman böyle ağır ve sıkıcı bir izlenime kesinlikle sahip değil. Kronograf fonksiyonu bulundurmasıyla sportif bir yanı da olan bu saati tek kelimeyle tanımlamamız gerekse “cool” kelimesini kullanırdık.

Seiko Prospex 62MAS Reissue

Referans no: SPB143J

Tarihte kısa bir yolculuğa çıkalım ve 1965’e dönelim… O yıl Seiko ilk dalgıç saatini tanıttı: Seiko 62MAS. 62MAS profesyonel dalgıçların ihtiyaçlarını tam olarak karşılıyordu: sağlamdı, hassastı ve güvenilirdi…

Bestsellers listemizdeki bir başka model; efsane 62MAS anısına üretilen Seiko Prospex 62MAS Reissue. Orjinali ile neredeyse aynı dizayna sahip olan 62MAS Reissue, şık görünümünün yanında çok fonksiyonel de bir saat. ISO sertifikalı profesyonel bir dalış saati olan bu model 200 metre su geçirmezliğe ve dalış sürenizi hesaplamanızı sağlayan tek yöne dönen bir bezele sahip. Prospex serisine ait her modelden bekleyeceğiniz gibi okunabilirlik üst noktada.(İbre ve indekslerin içi bol miktarda LumiBrite materyal ile doldurulmuş.) Seiko Prospex 62MAS Reissue’nun mekanizması da çok özel. Seiko’nun en iyi kalibrelerinden biri olan 6R35 mekanizması 70 saatlik güç rezervi sunuyor ve her Seiko kalibresi ile uzun yıllar sorunsuz çalışmasıyla ünlü.

Seiko Prospex Captain Willard

Referans no: SPB153J

Seiko, fonksiyonel ve sağlam saatler üretmekle ünlenmiş bir marka. Bunun belki de en güzel örneklerinden biri Captain Willard modeli. Yastık şeklinde kasası, kambur tepe koruyucusu ve sağlamlığı ile kalpleri çalan Captain Willard’ın isminin nereden geldiğinden kısaca bahsedelim. 1979’da gösterime giren Apocalypse Now filminde bir asker olan Captain Willard’ın kolunda gördüğümüz bu saat çok ünleniyor ve Seiko fanları tarafından ona Captain Willard ismi veriliyor. Ancak Captain Willard’ın tarihsel olarak önemi sadece Apocalypse Now’da kullanılmasından gelmiyor. Seiko Captain Willard aynı zamanda; ünlü Japon kaşif Naomi Uemura’nın keşiflerinde güvenerek kullandığı kişisel saati. Uemura’nın keşiflerinin ne kadar zor koşullarda gerçekleştiği ise bilinen bir gerçek ve Uemura, bu zor koşullarda Captain Willard saatine güvenmeyi tercih etti.(Bu Seiko tarafından düzenlenmiş bir pazarlama aktivitesi değildi, Uemura’nın kendi tercihiydi.) Captain Willard da yukarıda bahsettiğim 6R35 kalibresinden gücünü alıyor ve böylece sağlamlık ve hassaslığı garanti altına alıyor.

Seiko Macchina Sportiva

Referans no: SSC773P

Seiko’dan ultra fonksiyonel bir fiyat/performans saati: Macchina Sportiva. Spor tasarıma sahip saatlerden hoşlanan biri olarak bu model benim favorilerimden. Kronograf fonksiyonu ile sportif bir karakter kazanmış bu model siyah iyon kaplama paslanmaz çelik kasaya ve bileziğe sahip. Kadrandaki altıgen tasarım ise saate farklı bir hava ve derinlik katmış. Ama bence bu saatin muhteşem tasarımının yanı sıra en önemli özelliği fonksiyonellik. Öncelikli olarak Macchina Sportiva; her türlü ışık kaynağından enerji depolayabilen Solar mekanizmayla çalışıyor; yani 2-3 senede bir pil değiştirme gibi bir derdiniz kalmıyor, ya da mekanik saatlerdeki sapma durumları gibi… İkincisi ise bu model safir kristal cama sahip, yani saatin camının çizilmesi neredeyse imkansız.(Safir kristal cam, sadece elmas tarafından çizilebilir.) Üçüncüsü ise su geçirmezliğin 100 metre olması. Böylece -üretim amacı bu olmasa bile- bu saatle yüzüp dalış yapabilirsiniz.

Hamilton Khaki Field Mechanical

Referans no: H69439931

Gelelim Hamilton’a 🙂 Bu senenin yıldızlarından bahsederken Khaki Field Mechanical’dan bahsetmemek olmaz. Hamilton’ın belki de bu kadar ünlenmesinin temel sebeplerinden biri Amerikan ordusu için ürettiği ultra sağlam ve hassas saatler. Ordunun olabilecek en zor koşullarda kullanılmak üzere ihtiyaç duyduğu bu saatleri üreten Hamilton, zamanla sağlam, hassas ve güvenilir saatler üretme konusunda ünlendi. Hamilton Khaki Field Mechanical da markanın 1960’larda, Vietnam Savaşı sırasında ordu için ürettiği “Hack” adıyla bilinen saatten esinlenilerek üretildi. Yalnız esinlenme diyorum ama 60’lardaki model ile neredeyse aynı tasarıma sahip. Aynı zamanda 38mm kasa çapına sahip olmasıyla(42mm kasa çaplı versiyonu da üretilmekte) saat severlerin çok sevdiği boyutta üretildi. Safir kristal cam ve 80 saatlik güç rezervli bir kalibre gibi modern özellikler de eklendiğinde geçmişin havasını yansıtan modern bir saat ile karşı karşıya kalıyoruz. Mekanizmanın da 1960’lardaki versiyonu gibi manuel kurmalı olduğunu belirtmiş olalım. Mükemmel!

Hamilton Khaki Field Automatic

Referans no: H70455533

Khaki Field Automatic de yukarıda bahsettiğimiz mekanik kardeşi gibi bu senenin en çok satılan modellerinden. 38mm kasaya sahip model, safir kristal camı ve 100 metre su geçirmezliği ile oldukça fonksiyonel. Ama bence bu modeli özel yapan kısmı mekanizması. H-10 kalibreye sahip bu model 80 saatlik güç rezervine sahip ve İsviçre’nin en güvenilir ve en çok tercih edilen otomatik mekanizmalarından biri, ETA2824’ün modifiye edilmesiyle geliştirildi.

Grand Seiko White Birch

Referans no: SLGH005

Bu senenin en sevdiğim modelini sona sakladım: Grand Seiko White Birch. Grand Seiko diyince markadan biraz bahsetmeden olmaz. 1960’ta Japonya’da ortaya çıkan marka; mekanizmaları, işçiliği ve detaylara verdiği önem ile ünlenmiş. Belki de Grand Seiko’yu en saf ve kısa şekilde anlatan kelime; “el yapımı”dır. Rolex ve Omega ile aynı fiyat segmentinde operasyonlarını sürdüren Grand Seiko, rakiplerinde asla bulunmayan seviyede el işçiliğine sahip. Grand Seiko’da el işçiliği ise sadece mekanizmalardan kendini göstermiyor. Kasaları ve bilezikleri, Japonya’da Katana kılıçlarına uygulanan Zaratsu finisajına sahip. Sadece elle başarılabilen bu teknik, uygulandığı yüzeyde neredeyse bir ayna görüntüsü oluşturuyor. Grand Seiko’da ibre ve indeksler de el yapımı. Yüksek büyütme oranlı mikroskopla incelendiğinde mükemmelliği ortaya çıkan bu el yapımı ibre ve indeksleri üretmek oldukça zahmetli ve maliyetli. Grand Seiko’nun aynı zamanda detaylara çok değer veren bir marka olduğundan bahsetmiştim. Bu detaycılığın kendini en çok gösterdiği yer ise kadranlar. Grand Seiko, bir Japon markası olması itibariyle Japon kültürüne ve doğasına çok değer veriyor ve kadranlarını genellikle Japon doğasından esinlenerek üretiyor. Bu durum saatlere bambaşka bir karakter katıyor. Bugüne kadar en sevdiğim Grand Seiko modelleri Snowflake(Grand Seiko stüdyosunun karşına düşen ilk karlardan esinlenilen kadrana sahip) ve Omiwatori(Japonya’da Suwa gölünün donmuş görüntüsünden esinlenilmiş kadrana sahip.) modelleri desem de 2021 yılında tanıtılan Grand Seiko White Birch modeli ismini favoriler listemde zirveye yazdırmış durumda. Beyaz huş ağacının gövdesinden esinlenilmiş kadrana sahip White Birch, keskin kasa hatları, ibre ve indeksleriyle dikkatleri üzerine topluyor. Mükemmel kadranın altında ise mükemmel bir mekanizma yatıyor: 9SA5.

Bu mekanizmanın ne kadar özel olduğunu ve onu ne kadar sevdiğimi saatlerce anlatsam bitiremem; o nedenle kısa bir şekilde bahsetmeye çalışayım. 9SA5; Grand Seiko’nun en son geliştirdiği otomatik mekanizma. Saatlilk 36.000 vuruş sayısına sahip(Hi-Beat), dolayısıyla çok yüksek hassaslıkta çalışıyor.(Kronometre standartlarından daha üstün). Ancak bildiğiniz gibi bu vuruş sayısında çalışan mekanizmaların sıkıntılı sayılabilecek bir noktası var, o da güç rezervlerinin düşük olması. Grand Seiko bu sorunun üstesinden gelerek güç rezervini 80 saatte tutmayı başarmış. Şimdi gelelim en can alıcı noktaya: 9SA5’te yeni bir eşapman bulunuyor! Yeni bir eşapman üretme süreci çok zor ve maliyetli bir durum ve saatçilikte çok büyük bir buluş olarak kabul ediliyor. Oldukça komplike bir çalışma sistemi olan ve Omega’nın Co-Axial eşapmanı ile benzerlikler taşıyan bu eşapman sürtünmeden kaybedilen enerjiyi minimuma indiriyor ve verimliliği arttırıyor. Grand Seiko White Birch, hem Japonya’da el işçiliği ile üretilmesi, doğadan esinlenilmiş muhteşem kadranı ve inovatif mekanizması ile bu senenin en popüler ve en çok satış başarısı yakalayan modellerinden.

 

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu yazımızda 2021’in yıldızlarından bahsetmeye çalıştık. Abt Saat olarak hepinizin yeni yılını kutluyoruz. Saatlerinizin güzel zamanlar göstermesi dileğiyle!!!

Umut KUŞ

 

 

 

Paylaş

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.