26 Kasım 2023

Fiyat/Performans Canavarı Hamilton Khaki Field Mechanical

Hamilton-Khaki-Mechanical-2

Hamilton Khaki Field Mechanical’e özgü ilginç bir durum söz konusu. İster hayatınızın sonuna kadar kullanabileceğiniz tek saati arıyor olun, ister mekanik saatçiliğe yeni giren bir hevesli, ister koleksiyonuna renk katmak isteyen bir gurme. Bu tanımlardan hangisine uyduğunuz fark etmemksizin bu saatte aradığınız her şeyi fazlasıyla bulacağınıza emin olabilirsiniz. Son yılların en başarılı kurmalı saatlerinden Hamilton Khaki Field Mechanical’ı inceliyoruz.

Hamilton-Khaki-Field-H69439931-1

Hamilton’un Khaki Field; ebatlarından mekanizmasına, tarihçesinden konfor seviyesine, her açıdan olağanüstü bir özenle ele alınmış olmasına karşılık son derece ulaşılabilir bir fiyat etiketiyle karşımıza çıkıyor. Paslanmaz çelik kasaya sahip modelin yüzeyi mikro kumlama işlemine tabi tutulmuş. Bu durum da saatin genlerinde yer alan askeri temayı fazlasıyla pekiştiriyor. Hamilton Khaki Field Mechanical, 38mm çapında ve 9,5mm kalınlığında. Aynı modelin 42mm’lik versiyonu olsa da şu anda 38mm modele odaklanmak istiyorum. Öncelikle bu çap ve kalınlık değeri, modelin her bilekte büyük bir konfor içinde taşınmasını sağlıyor. Dikey doğrultuda boynuz uçları arasındaki mesafesi 47mm. Bu ölçü 38mm çap değerine oranla alışılagelmiş uzunluktan daha fazla.

Hamilton-Khaki-Field-H69439931-erkek-kol-saati-1

Saatin ön yüzünde safir kristal cama yer verilmiş, arka kapak ise paslanmaz çelikten üretilmiş ve kapalı tasarlanmış. Camın ardında mat siyah renkli ve dokulu kadran bizleri karşılıyor. Hamilton Khaki Field askeri saat temasına uygun bir şekilde okunabilirlik esasına göre tasarlanmış kadrana ve kollara sahip. İndislerin ve kolların üzerinde bulunan SuperLuminova sayesinde saatin gece görüşü de maksimum seviyeye çıkarılmış. Bu fosforlu madde için modelin “vintage” havasını da pekiştiren krem rengi tercih edilmiş. Doğrusu bu detay ile Khaki Field benzersiz bir karaktere kavuşmuş. Saat 3 pozisyonunda bulunan kurma kolu son derece kolay kavranıyor ve saatin kurulması işlemini tam anlamıyla bir zevke dönüştürüyor.

Hamilton-Khaki-Field-Mechanical-38-mm-value-proposition-3

Hamilton, bu modelinde, Swatch grubunun yardımıyla ürettiği kurmalı kalibre H-50’ye yer vermiş. Bildiğiniz üzere Swatch, mekanizma devi ETA’nın da Hamilton’un da sahibi. Bu saatte yer alan H-50 kalibre ise yılların efsanesi kurmalı kalibre ETA 2801-2 üzerine şekillendirilmiş. Son derece sağlam, servis ihtiyacı düşük, dakik ve güvenilir. Bir mekanizmadan daha ne isteyebiliriz ki? Khaki Field’ın kurmalı oluşu hem kasanın inceliğine katkı sağlıyor hem de kullanıcı ile saat arasında organik bir bap kurulmasına yardımcı oluyor. 17 taşlı kalibre, saatte 21600 titreşimde çalışıyor ve 80 saatlik güç rezervine sahip. Bu da demek oluyor ki yaklaşık 3 günde bir Khaki Field’iniz ile birkaç saniyelik kurma seansları düzenlemelisiniz. Eminim bu saate sahip birçok kişi 3 günün dolmasını bekleyemeyecektir. Kurmalı saat kullanmanın güzelliği de burada değil mi zaten?

Hamilton-Khaki-Field-Mechanical-review

Hamilton, Khaki Field modelini yeşil renkli kumaş ya da kahverengi deri NATO tipi kayış seçenekleriyle müşterilerinin beğenisine sunuyor. İşte tam da bu noktada saatin boynuzlarının neden muadil ölçülerdeki diğer saatlere kıyasla daha uzun olduğunu anlıyorsunuz. NATO tipi kayışlar, yapıları gereği saatin altında çift katlı bir kumaş yastık görevi görüyorlar. Uzun boynuzlar sayesinde kayışların sökülmesi ve takılması çok daha kolay bir hale geliyor. Eğer bu tip kayışlardan memnun kalmazsanız aynı saatin paslanmaz çelik bilezikli versiyonu da mevcut. Son olarak 20mm genişliğindeki herhangi bir kayışı Hamilton Khaki Field’inize takabilirsiniz. Özellikle sportif tasarımlı kanvas bir kayışla müthiş bir uyum yakalayacağının garantisini verebilirim.

Kayış canavarı, tek kişilik deva kadro, saat koleksiyonlarının vazgeçilmezi ya da ne derseniz… Hamilton Khaki Field, giriş ya da ileri seviye fark etmeksizin her saat severin kalitesini takdir edeceği, kullanışlılığıyla etkileneceği bir saat…

Marka: Hamilton

Model: Khaki Field Mechanical

Referans: H69439931

Kasa malzemesi: Paslanmaz çelik

Kasa çapı: 38mm

Kasa kalınlığı: 9,7mm

Mekanizma tipi: Kurmalı

Kalibre: H-50

Özellikler: Saat, dakika, merkezi saniye

Güç rezervi: 80 saat

Cam: Safir kristal

Cam arka kapak: Yok

Su geçirmezlik: 100 metre

Boynuz aralığı: 20mm

Bilezik/Kayış: Kumaş & Deri kayış

Klips/Toka: Paslanmaz çelik

Ağırlık: 60 gram

 

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.