30 Kasım 2023

Gelecek nesil için tekrar tasarlanan Seiko 5 Sports ‘un yeniden doğuşu

Seiko 5 Sports, 50 yılı aşkın süredir güvenilirliği, dayanıklılığı, performansı ve değeri ile dünya çapında mekanik saat severlerin ilgisini çekmeyi başardı. Bugün, yeni tasarımı ve geniş koleksiyonu ile çok sevilen bu saatler yeniden doğdu. Aynı özellikler ve yeni görünüşü ile yeni Seiko 5 Sports…

 

60’lardan bugüne bitmeyen sevgi

İlk Seiko 5 saat, Seiko Sportmatic 5, 1963 yılında doğdu. Seiko’nun ve Japonya’nın gün ve takvimli ilk otomatik saatiydi. “5”, her Seiko 5 saatin taşıdığı beş özelliği temsil ediyordu; otomatik makina, saat üç pozisyonunda gün-takvim göstergesi, su geçirmezlik, saat dört pozisyonunda tepe, ve dayanıklı kasa ve bilezik. Bu 5 özelliğinin yanı sıra darbeye dayanıklılık  ve yeni zemberek, Seiko 5’e ayırt edici tasarımını ve gücünü verdi.

1968 yılında Seiko 5 Sports, gün geçtikçe sayısı artan, erkek kadın tüm sporcuların  güvenebileceği bir saat olarak tasarlandı. Seiko 5’in temel özelliklerine ilave olarak Seiko 5 Sports, daha gelişmiş su geçirmezlik, güçlendirilmiş cam, parlak ibreler ve indeksler sunuyordu. Daha sonraki yıllarda Seiko 5 Sports eşsiz görünüşü ve olağanüstü fiyatıyla “her yere uygun” saat olarak uluslararası kabul gördü. Özellikle renkli kadranlı pek çok tasarım genç saat severleri hem şaşırttı hem mutlu etti.

1968 yılı ilk Seiko 5 Sports modeli

 

Mirasından ilham alan yeni tasarım

Yeni Seiko 5 Sports, 50 yıllık başarısından ve Seiko’nun çok sevilen bir spor saatinden ilham alıyor. Yeni koleksiyondaki her parça bu meşhur kasanın güncellenmiş versiyonu ve hepsi ok şeklindeki yelkovana, belirgin indekslere ve tek yönlü bezele sahip. Kullanılan makinaların tamamı Seiko’nun denenmiş ve güvenilir otomatik kalibresi 4R36. 24 taşlı, isteğe bağlı elle kurmalı, 41 saat güç rezervli ve saati ayarlarken saniyeyi  durdurabilme özellikli.

Toplam 27 modelin bulunduğu 5 koleksiyon: Sports, Suits, Specialist, Street ve Sense. Koleksiyonlar, üç boyutlu indekslerin kullanıldığı kadranlara; çelik bilezikli, silikon veya deri kayış alternatifli geniş model yelpazesine sahip.

Paylaş

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.