25 Kasım 2023

Grand Seiko SBGW231 Mimimalizm ve Kalitenin Zirvesinde

grand-seiko-sbgw231-erkek-kol-saati-1

Bir Grand Seiko alma aşamasındaysanız saat zevkinizle ve bu hobide geldiğiniz aşamayla ilgili nokta atışı tespitlerde bulunabilirim. Grand Seiko’nun koleksiyonunuzdaki ilk saat olma ihtimali çok düşük, son saat olmayacağına ise kesinlikle eminim. Ancak bu aşamaya gelene kadar geçtiğiniz yollar sizi fazlasıyla eğitti ve olgunlaştırdı. Artık ne aradığınızı ve daha da önemlisi ne aramadığınızı çok iyi biliyorsunuz. İşte tam da bu noktada yüksek saatçiliğin mütevazı üyesi Grand Seiko’dan bir üyeyi koleksiyonunuza katmak istemeniz gayet doğal. Peki bu model hangisi? Bugünkü sorunun cevabı SBGW231. Sadece Grand Seiko’nun değil, yüksek saatçiliğin sessiz kahramanı, mekanik saatçiliğe dair bildikleriniz unutturmak için hazırlanıyor.

grand-seiko-sbgw231-erkek-kol-saati-4-mc

(Fotoğraf Kaynağı: www. monochromewatches.com)

grand-seiko-sbgw231-erkek-kol-saati-3-mc

(Fotoğraf Kaynağı: www.monochromewatches.com)

SBGW231, güncel tabirle tam bir sigma erkeği. Potansiyelinin, gücünün, yeteneklerinin fazlasıyla farkında ancak bu özelliklerini göstermek için hiçbir ilave çabaya ihtiyaç duymuyor. İhtiyaç duyulduğunda ortaya çıkıyor, gösterisini yapıyor ve büyük bir sakinlikle olması gereken yere, gömleğinizin manşet altına geri dönüyor. Üstelik bu gösteriyi yaparken ne aşırıya kaçıyor, ne de cebinizi yoruyor.

grand-seiko-sbgw231-erkek-kol-saati-2-delugs

(Fotoğraf Kaynağı: www.delugs.com)

grand-seiko-sbgw231-erkek-kol-saati-6-mc

(Fotoğraf Kaynağı: www.monochromewatches.com)

37,3mm x 11,6mm’lik ölçüleriyle SBGW231, her bilekte sonsuz bir konfor vaat ediyor. Elbette konfor seviyesinin bu kadar yüksek olmasında saatin 44,3mm’lik uzunluk değerinin de payı büyük. SBGW231’in ağırlığı sadece 61 gram. Şık çizgilerle bezenen kasanın üzerine uygulanan kusursuz cila, markanın kendine has Zaratsu tekniği olarak adlandırılıyor. Kasadan, kadrana, kollara, mekanizmaya ve hatta kayışa kadar, saate dair her detay sıfır hata ile ele alınmış. İç yüzeyinde yansımayı engelleyen kaplamaya sahip safir kristal camla donatılan modelin su geçirmezlik değeri 30 metre olarak belirtilmiş. Dünyanın en büyük optik üreticilerinden Seiko’nun en özel camlarını Grand Seiko’nun kullanımına sunması detayı da yine bu modele özgü göz alıcı bilgilerden yalnızca biri.

grand-seiko-sbgw231-erkek-kol-saati-5-mc

(Fotoğraf Kaynağı: www.monochromewatches.com)

Krem rengi kadran üzerine yer alan ayna parlaklığındaki indisler ve kollar bir Grand Seiko klasiği olarak kusursuz bir keskinliğe ve berraklığa sahipler. Komplikasyonlardan arındırılmış kadranda sadece markanın logosu yer alıyor. İndislerde ya da kolların üzerinde gece görüşünü kolaylaştıran herhangi bir malzeme bulunmuyor ancak bu bölgelere uygulanan parlatma işlemi öylesine başarılı ki, gecenin karanlığında dahi en ufak bir ışık zerresinin kollarda yansıyacağından emin olabilirsiniz. Hatta dikkatli bakarsanız saatin akrep ve yelkovanını ayna niyetine dahi kullanabilirsiniz.

grand-seiko-sbgw231-erkek-kol-saati-10-wf

(Fotoğraf Kaynağı: www.watchfinder.co.uk)

grand-seiko-sbgw231-erkek-kol-saati-7-mc

(Fotoğraf Kaynağı: www.monochromewatches.com)

Saatin arkasını çevirdiğimizde cama işlenmiş Grand Seiko aslanı figürünün arkasında göz alıcı kurmalı kalibre 9S64 yer alıyor. Grand Seiko’nun olağanüstü üretim standartlarının sonuna kadar zorlandığı mekanik kalibrenin her detayı elle işlenmiş ve benzersiz bir özenle bir araya getirilmiş. 24 taşlı kalibre saatte 28800 titreşimde çalışıyor 72 saatlik güç rezervine sahip. 6 farklı pozisyona göre kalibrasyonu yapılan mekanizma günlük -3 ile +5 saniyelik, İsviçre kronometre standartlarının da üstünde bir hassasiyet ile çalışıyor. 4800 A/m’ye kadar manyetik alan direnci de sunan mekanizmanın üretiminde Seiko’nun geliştirdiği sayısız teknolojiye yer verilmiş.

grand-seiko-sbgw231-erkek-kol-saati-8-mc

(Fotoğraf Kaynağı: www.monochromewatches.com)

Siyah renkli timsah derisi kayış ve paslanmaz çelik toka ile sunulan saatin boynuz aralığı 19mm. Bu çapta bir model için ideal ölçüye sahip kayışlardan her farklı renk seçimi, saati bambaşka bir karaktere büründürecektir.

Kusursuz bir kurmalı saat tecrübesini mümkün olan en mütevazı formda yaşamak, saat dünyasında gözlerden uzak ve sakin bir hayat sürmek istiyorsanız tam da ihtiyacınız olan saatle karşı karşıyasınız. Üstelik tüm bu kalite karşısında, rakiplerine kıyasla son derece erişilebilir bir fiyat etiketiyle karşılıyor sizi Grand Seiko SBGW231…

Marka: Grand Seiko

Model: Elegance

Referans: SBGW231

Kasa malzemesi: Paslanmaz çelik, 316L

Kasa genişliği: 37,3mm

Kasa kalınlığı: 11,6mm

Mekanizma tipi: Kurmalı

Kalibre: 9S64, 24 taşlı, 28800 titreşim/saat

Özellikler: Saat, dakika, merkezi saniye

Güç rezervi: 72 saat

Cam: Safir kristal

Cam arka kapak: Var

Su geçirmezlik: 30 metre

Boynuz aralığı: 19mm

Bilezik/Kayış: Timsah derisi kayış

Klips/Toka: Paslanmaz çelik

Ağırlık: 61 gram

 

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.