1 Aralık 2023

Hamilton da Bizden Sorulur!

Büyük Haber! Artık Hamilton da bizden sorulacak

ABTsaat olarak her zaman kendimizi biraz daha geliştirmek, siz saat sever dostlarımıza beklediği saatleri ulaştırmak için çalışıyoruz. Hamilton hem tarihiyle hem de birbirinden değerli saatleri ile hepimizin yakından takip ettiği bir marka. Bu saat devinin ABD’de başlayan ve şimdi İsviçre’de devam eden eşsiz öyküsünü anlatacağım ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum ama önce koleksiyonumuza eklediğimiz yeni saatleri göstermek istedim. Bu yazıda, 100 yılı aşan tarihinde Hamilton markasının çıkışına olanak vermiş, askeri temalı saatlerinin detaylarını sizlerle paylaştım. İşte ilk olarak zor koşullar için tasarlanmış ve bugün modern İsviçre üretimi mekanizmaları ile yeniden yorumlanmış Khaki Aviation, Khaki Field ve Khaki Navy saatlerimiz. (Başka bir yazıda Ventura, Jassmaster ve American Classic koleksiyonlarını da sizlerle paylaştım; dilerseniz buraya tıklayarak onlara da bakabilirsiniz.)

Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical – H76419931

1973 yılında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri için üretilen saatlerin birebir kopyası olan bu saatimiz, gri Nato kayışı, 38 mm * 33 mm ölçüleriyle küçük, yastıksı kasası ile geliyor. Gerçek bir askeri saat olan bu model, orjinaline benzer sade dokulu kadran tasarımı ve bezelin etrafından geçen tren yolu motifi ile göz dolduruyor. Kasa dizaynı sayesinde, bükük kulakları ile beraber bileğinize sıkıca oturan saatimiz, Hamilton’ın en iyi mekanizmalarından H-50 kalibreye sahip. Kullanılan saat imleri ve seçilen fontlarıyla bile orjinaline benzetilmiş saatin, karanlıkta bej renkli imleri, akrep/yelkovan kolları fauxtine-lume aydınlanıyor.

Kasanın kenarları çok parlatılmadan fırça tekniği ile düzeltilmiş

Akrep/Yelkovan ve saat imleri fauxtine-lume ile aydınlatılmış

Dışa doğru yastıksı kasası bileğinize daha rahat oturmasını sağlıyor

Orjinal gri nato kayışını çıkartmak ve başka kayışlarınız ile kombinlemek çok kolay

Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical

Khaki Aviation Converter Auto – H76635730

Dayanıklı paslanmaz çelik kasasının siyah PVD cilası ile simsiyah hale gelmiş saatimizin kadranı ve inek derisi kayışı da siyah renklerde. Çift tarafa da dönebilen bezelinin kenarları ve tepesi altın renklerinde. Hamilton markasının ABD’de havacılık ile 100 yıla yakın bir geçmişi var ve bu geçmişten gelen deneyimle geliştirilmiş saatin bezel tasarımı çok eskilerden beri pilotların uçuş esnasında yapmak istediği ölçümleri yapmanıza izin veriyor. Saatimiz, NivachronTM adı verilen saat yayı sayesinde her durumda hassasiyetini koruyacak H-10 kalibre ile geliyor. Yine çevreleri altın rengiyle cilalanmış saat imleri ve akrep/yelkovan kollarının ortası SuperLuminova ile aydınlatılmış.

Bezel dizaynı 100 yıla yakındır havacılık sektörüne saat üreten Hamilton markasının deneyimleri sonucu oluşturuldu

Siyah kadran tasarımına uygun siyah inek derisi kayış tercih edilmiş

Tepesi ve bezel kenarları altın tonlarında cilalanmış

Khaki Aviation Converter Auto

Khaki Field King Auto – H64455133

Hamilton’ın askeri mirasına gönderme yapması için özel olarak tasarlanan saat, siyah kadranı ve tam 12 yönünde gün ve tarih göstergesiyle öne çıkıyor. Tepesi, çerçevenin iki taraftan yaptığı kıvrımla korunuyor. Kadranın dış tarafında 12 saat dilimine göre, iç tarafındaki daire de ise 24 saat esasına göre okunaklı saat imleri bulunuyor. İç bezelinde ise saniyeleri okuyabiliyorsunuz. H-40 isimli 80 saat güç rezervi bulunan otomatik makina uzun süreler için güvenilecek bir kalibredir.

Bezeli parlak kasa kenarları fırça ile cilalanmış

Saatimizin tepesi kasanın kıvrımlı dizaynı ile korunmuş

Siyah kadranın farklı tasarım detayları dikkat çekiyor

Khaki Field King Auto

Khaki Field Quartz – H68401735

Yine minik detayları ve stili ile Hamilton’ın askeri geçmişine atıfta bulunulmuş saat bu sefer siyah kadran ile beraber siyah paslanmaz çelik kasa ile geliyor. Bu çelik kasa PVD kaplama ile çok güzel cilalanmış ve korunmuş. Quartz mekanizmaya sahip olan saatimiz saniye kolunun ucundaki minik kırmızı rengiyle dikkat çekiyor. 20 mm kasası gibi siyah sentetik kumaş kayışı harika olduğu gibi, satın alacağız farklı renklerdeki kayışlar ile bu siyah saati farklı kombinleriniz ile özelleştirebilirsiniz.

Saat imleri de dahil simsiyah tasarımı ile dikkat çekiyor

Khaki Field Quartz

Khaki Field Mechanical – H69439411 – H69439931

Hamilton bir İsviçre saati olmadan önce Amerikan saatiydi ve orduya saatler üretiyordu. İşte bu tasarım o saatlerin orjinal dizaynına sahip. 1960 yıllarındaki dizaynını esas alarak tekrar oluşturulmuş bu saat, aynen atası gibi dayanıklı, uygun fiyatlı ve her koşulda giyilmeye müsait. Akrep/Yelkovan, saniye kolunun ucu ve saatleri gösteren minik üçgenlerin içi Super-LumiNova ile dolu, yani karanlıkta bile harika bir okumayı elverişli kılıyor. 38 mm kasasının içinde 80 saat güç rezervi bulunan bir mekanizma gizliyor. Askeri yeşil Nato Kayışı harika olduğu gibi alacağınız başka renk Nato Kayışlar ile zevkinize göre özelleştirebilirsiniz. Bir siyah bir de beyaz kadran rengiyle koleksiyonumuzda bulunan saatlerimizin siyah kadranlı olanının Nato Kayışının iğne giriş yerleri inek derisi çerçeveler ile geliştirilmiştir.

1960 yılında üretilen orijinal askeri dizaynın birebir kopyası

Yeşil Nato kayışı ile harika bir uyum içerisinde

Khaki Field Mechanical Beyaz Kadran

Khaki Field Mechanical Siyah Kadran

Siyah Kadranlı olan Khaki Field Mechanical’ın Nato Kayışında inek derisi iğne koruyucusu bulunuyor

Khaki Field Auto – H70455533 – H70455733

Askeri mirasına sadık keskin hatlı bir tasarıma sahip saatimizin 38 mm paslanmaz çelik kasası girintili ve farklı teknikler ile cilalanmış. 80 saat güç rezervi bulunan H-10 kalibre mekanizmasının, pilot saatlerinde olması gerektiği gibi, çarkları düzleştirilmiş ve dayanıklılığı arttırılmış. Tarih göstergesi ve saniye kolunun ucundaki kırmızı tasarımı ile siyah kadranı bulunan model, koleksiyonumuzda kahverengi ve siyah inek derisi kayışları ile bulunuyor.

Khaki Field Auto Deri Kahverengi Kayış

Khaki Field Auto Siyah Deri Kayış

Khaki Field Day Date Auto – H70505833

Bu saatimizin en dikkat çekici özelliği yumuşaklığı ile bileğinizi saracak dana derisi kayışı. 80 saat güç rezervi bulunan H-30 kalibre mekanizması paslanmaz çelik kasanın içinde saklı ve 42 mm çapı ile kolunda büyük kadranları taşımayı sevenler için üretilmiş. Yumuşa deri kayışı, 20 mm iğneli toka ile geliyor ve yine dana derisinden beyaz iplikleri ile çok şık. Siyah kadran üzerindeki saat imleri ve akrep/yelkovan koyu bej renkler ile kombinlenmiş. Açık arazi (Field) tasarımını, renkleri ile anlatan bu saatimiz Hamilton koleksiyonumuzun değerli parçalarından.

Saat 12 yönünde günü gösteriyor

Saatin bezel çevresi parlak, kenarları fırça ile cilalanmış

En dikkat çekici özelliği bileğinizi yumuşacık kavrayacak dana derisi kayışı

Khaki Field Day Date Auto

Khaki Field Auto – Captain America – H70555533

2012 yılında Yenilmezler (The Avengers) filminde Kaptan Amerika’nın kolunda gördüğümüz saat Hamilton Khaki Field koleksiyonunun önemli parçalarından. Yine 80 saat güç rezervi bulunan H-10 kalibre mekanizması ve harika bir şekilde son işlemden geçmiş kasası ile her duruma karşı dayanıklı. Dış bezel cilalanmış ama kenarlar fırça tekniği ile düzeltilmiş. 42 mm kasa çapıyla büyük kasa sevenler için özel tasarlanmış saatimiz, siyah kadranı ve 24 saat esasına göre numaralandırılmış imlere sahip. İnek derisi kahverengi kayışı da oldukça kaliteli.

Captain America saati olarak bilinen saatin koleksiyon değeri çok yüksek

42 mm kasa bükük kulakları fırça ile cilalanmış ve bileğinize rahat oturuyor

Khaki Field Auto – Captain America

Khaki Field Titanium Auto – H70575733

Çok hafif titanyum 42 mm kasası bu saatimizin en dikkat çekici özelliği. Siyah PVD cila kaplama ile kasanın dayanıklılığı arttırılmış. Sade askeri bir kadran tasarımı olan saatin kayışı da siyah kasasına uyumlu olarak siyah kauçuk ve inek derisi beyaz iplikler ile dizayn edilmiş. Son olarak bu minimal tasarıma kasanın kenarına işlenmiş “Titanium” yazısı eklenmiş ki bu, saatimize ayrı bir karakter katıyor. Her koşulda kolundaki saatine hiçbir zarar gelmeyeceğine emin olmak isteyenler için mutlaka öneriyoruz.

Siyah PVD kaplama titanyum kasa çok hafif

Kayışı ve kadranı ile beraber simsiyah dizaynı kombinlerinize çok yakışıcak

Titanyum kasası sayesinde saatiniz her kullanım için çok dayanıklı

Khaki Field Murph Auto – H70605731

2014 yılında herkese zamanı sorgulatan Yıldızlararası (Interstellar) filminin ana karakteri Murph’ün babasından hediye aldığı saat, 42 mm kasası, siyah kadranı ve meşhur Katedral akrep/yelkovan dizaynı ile karşımızda. Saniye koluna Mors kodlarıyla Eureka yazılmış saat, bu filmin hayranları ve koleksiyonerler için çok önemli bir saat. Dana derisi ve yumuşacık kayışının çok hoş bir dizaynı var. Girintili kasanın bezel kısmı cilalanmış ve kenarları fırça tekniği ile düzeltilmiş.

Katedral kolları ile saatimiz Interstellar (Yıldızlararası) filminde rol aldı

Kadran ve deri kayış siyah tonlarında kasa cilası yine harika

Khaki Field Murph Auto

Khaki Navy Frogman Auto – H77705145

Orjinal Hamilton Frogman, ilk defa 1943 yılında, ABD Donanması ‘Frogman’ Takımı (deniz altı mayınlarını temizleyen askeri birlikler) için üretilmiştir. 1951 yılında çekilen ve gerçek hikayesi ile ABD’de büyük bir hit haline gelmiş ‘The Frogman’ filminde de gösterilmiştir. Böyle harika bir tarihi olan saatimizin en büyük özelliği 300 metre derinlikte su geçirmezlik özelliği. Tek taraflı dönebilen bezeli, vidalı kilidi bulunan tepesi ve denizleri hatırlatan harika mavi kadranı ile oldukça etkileyici bir saat. Saatimizin kadranı, denizin derinlerinde hiç ışık olmayacağı için, karanlıkta parıl parıl mavi renkli parlayan BGW9 SuperLuminova ile aydınlanıyor.

Saatimizin en dikkat çekici özelliği vidalı kitlenen tepesi

300 metre derinliğe kadar dayabilen paslanmaz çelik kasası cila tekniği harika

Mavi bezel ve mavi kadranı ile beraber saat imleri ve akrep/yelkovan karanlıkta mavi parlıyor

Khaki Navy Frogman Auto

Hepsi nefes kesici öyle değil mi? Aramızda fanatik Hamilton koleksiyoncularının olduğunu biliyoruz. Aradığınız model bunlar arasında olmayabilir. Başka bir yazıda Ventura, Jassmaster ve American Classic koleksiyonlarını da sizlerle paylaştım; dilerseniz buraya tıklayarak onlara da bakabilirsiniz. Tüm Hamilton modellerimizin güncel fiyatlarını incelemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Koleksiyonumuza eklememizi istediğiniz başka bir Hamilton saati var ise bize Instagram, Facebook, Twitter veya bu blogun yorumlar kısmında ulaşabilirsiniz.

 

 

One Ping

  1. Pingback: Hamilton Saatleri Artık Koleksiyonumuzda! - Abt Saat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.