2 Aralık 2023

Hamilton PSR İle Geleceğe Dönmeye Hazır Mısınız?

hamilton-american-classic-psr-digital-quartz-watch-black-2f

Retro-fütürist akımın öncülerinden Hamilton PSR, paslanmaz çelik kasalı ve yeşil/kırmızı ekranlı versiyonlarıyla sıra dışılığın ve özgünlüğün kapılarını aralıyor.

hamilton-american-classic-psr-digital-quartz-watch-black-4

1970 yılında “zaman ekranı” tanımıyla hayatımıza Pulsar kuvars saati için horolojinin gizli kahramanlarından biridir desek abartmış olmayız. Bunun sebebi; Pulsar’ın, dünyanın ilk kuvars kristali ile zaman tutma düzeneğini kontrol eden entegre devreye sahip, “dijital” kol saati olmasından başka bir durum değil. Her ne kadar kuvars devriminin başlangıcı Seiko Astron ile anılsa da Hamilton’un Pulsar modeli, kendi kategorisine öncülük etmiş ve yeni bir çağın başlamasını sağlamıştır.

hamilton-american-classic-psr-digital-quartz-watch-black

Hamilton’un Pulsar modeli, LED (light emitting diode=ışık yayan diyot) teknolojisinin saatlere uyarlanmasına da önayak olmuştur. O yıllar için fazlasıyla iddialı bir tasarıma sahip olan Pulsar, fütüristik çizgileriyle Stanley Kubrick’in de ilgisini çekmiş ve bir başyapıt olarak anılan 2001: A Space Odyssey filminde Hamilton tarafından özel olarak tasarlanan saatlerin kullanılmasını sağlamıştır. Ne yazık ki 1977 yılında Hamilton hem Pulsar modelinin üretimini bitirmiş hem de Pulsar adını satmıştır.

Hamilton-PSR-Quartz-Green_T

(Kaynak:www.timeandtidewatches.com)

Konumuza hemen hızlı bir dönüş yapalım ve bu Amerikan (sonradan İsviçre) efsanesinin hayatını incelemeye devam edelim. Hamilton, Pulsar modelininin yeni versiyonunu American Classic PSR Digital Quartz adıyla 2020 yılında yeniden üretmeye karar vererek retro fanatiklerini fazlasıyla mutlu etmeyi başardı. Orijinal versiyona göre elbette daha rafine özelliklerle donatılan model, her zaman açık LCD (sıvı kristal ekran) – OLED (organik LED) “kadran”, çift taraftan katlanır klipsli bilezik gibi hem teknoloji hem de saatçilik açısından birçok yeniliğe ev sahipliği yapmasıyla saat meraklılarından yüksek notlar aldı.

Hamilton-PSR-Pulsar-2-

Bugün, inceleme fırsatı yakaladığımız en yeni Hamilton PSR modeli, bu sıra dışı modelin geldiği son noktayı temsil ediyor. Doğrusu, PSR için piyasadaki en başarılı yeniden üretimlerden biri de diyebiliriz. Vintage ruhunu modern üretim metotlarıyla ve teknolojileriyle birleştiren model, günümüz saatçilik standartlarında dahi gelecekten gelmiş gibi görünüyor. Unutmayın, Hamilton PSR adımınızı ve nabzınızı sayan bir akıllı saat değil, o sadece zamanı göstermek için üretilmiş, horolojinin kalbinden gelen bir zaman makinesi.

hamilton-american-classic-psr-digital-quartz-watch-black-3

Hamilton PSR, tamamen fırçalanmış yüzeylere sahip paslanmaz çelik kasaya ve bileziğe sahip. Saatin ölçüleri 40,8mm x 34,7mm. Kasanın kalınlığı ise 13,7mm. Saatin iki boynuz arası mesafesinin kısalığı, küçük bileklerde dahi maksimum konfor düzeyine ulaşılmasını kolaylaştırıyor. Saatin ön yüzünde yansımayı engelleyen kaplamaya sahip safir kristal cama yer verilmiş, arka kapak ise -beklendiği üzere- kapalı tasarlanmış. Hamilton PSR, kullanıcısına 100 metre su geçirmezlik değeri sunuyor. Kasanın sağ tarafında bulunan tek düğme hem LED ve OLED ekranlar arası geçişi sağlıyor, hem de zaman ayarı için kullanılabiliyor.

HAMILTON_PSR_ww

(Kaynak:www.wornandwound.com)

PSR, detayları Hamilton tarafından açıklanmayan, pil ile çalışan dijital gösterim yöntemiyle zamanı aktaran bir mekanizma ile donatılmış. Bu saatin en büyük özelliği hem LED hem de OLED tipli ekranlara aynı anda ev sahipliği yapması. Saat, normal koşullarda, daha uzun pil ömrü için enerji tasarrufu modunda, OLED ekranda ve kısık ekran parlaklığında çalışıyor. Dilerseniz sağ taraftaki düğmeye basarak LCD ekranı aktive edebiliyorsunuz ve daha parlak bir görüntüye kavuşuyorsunuz. İlginç olan, yeşil renk, kısık ekran modunda da günlük kullanım için yeterli parlaklığı sunabiliyor. İki ekran modu arasındaki parlaklık farkı kırmızı renkli kadranlı PSR modelinde daha belirginleşiyor. Sağ taraftaki butona uzun süre ile bastığınızda ise saatin ayar moduna giriyorsunuz. Unutmadan, Hamilton PSR 5 yıllık pil ömrüne sahip.

hamilton-american-classic-psr-digital-quartz-tt

(Kaynak:www.timeandtidewatches.com)

Hamilton PSR’nin bilekteki kalite hissiyatını belirleyen iki unsur var. Biri kasanın ustaca belirlenmiş ölçüleri ve yüzey işçiliği. İkincisi ise saatin olağanüstü konforundan sorumlu olan bilezik kısmı. Boynuzlar arası genişliği 24mm’den başlayıp klips kısmında 17mm’ye daralan, saatin hem karakteristik görüntüsünü pekiştiren hem de konfor düzeyini fazlasıyla yükselten bir bilezikten bahsediyoruz.

Hamilton-PSR-2020-Re-Edition-Hamilton-Pulsar-P2-3

Hamilton American Classic PSR Digital Quartz, tarihin tozlu sayfalarından fırlamış bir saat kesinlikle değil. Onun için paralel evrenin geleceğinden günümüze armağan edilmiş bir zaman makinesi yakıştırmasını daha doğru buluyorum…

Marka: Hamilton

Model: American Classic PSR Digital Quartz

Kasa malzemesi: Paslanmaz çelik

Kasa çapı: 34,7mm x 40,8mm

Kasa kalınlığı: 13,7mm

Mekanizma tipi: Kuvars

Kalibre: –

Özellikler: Saat, dakika

Güç rezervi: 5 yıl

Cam: Safir kristal

Cam arka kapak: Yok

Su geçirmezlik: 200 metre

Boynuz aralığı: 24mm

Bilezik/Kayış: Paslanmaz çelik

Klip/Toka: Çift taraflı katlanır

Ağırlık: 125 gram

 

 

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.