1 Aralık 2023

Hamilton Saatleri Artık Koleksiyonumuzda!

Hamilton Saatleri artık koleksiyonumuzda!

Geçen hafta yazdığım yazıda artık Hamilton saatlerini de koleksiyonumuza eklemeye başlayacağımızı duyurmuştum. Buradan ulaşacağınız yazıda Khaki Field koleksiyonunda bulunan saatlerimizi sizlere kısaca anlattım. Her biri ayrı bir özelliğe sahip saatlerimiz, Hamilton‘ın 100 yıla yakın tarihinde ilk olarak ABD’de geliştirdiği ve daha sonra İsviçreli yeni sahipleri aracılığı ile tekrardan modernleştirdiği saatlerdir. Bu yüzden Hamilton saatler genel olarak hepimizin sevdiği ya da bildiği bir Amerikan filmi ile ilişkili olurken, kimi zaman da Amerikan askeri geçmişine gönderme yapmaktadır. Bu yazıda çok yakın bir tarihte fiziki olarak mağazalarımızda görmeye başlayacağınız Ventura, Jazzmaster ve American Classic koleksiyonlarında bulunan saatlerimizi anlatacağım.

Ventura Elvis80 Skeleton Auto – H24535331

Hamilton Watch Company 3 Ocak 1957 tarihinde saatçilikte bir devrim niteliği taşıyan Ventura’yı piyasaya sürdüğünde  tüm dünyayı önce şaşırttı, sonra  kalbini fethetti. Dünyanın ilk elektrikli saati Ventura, bir ilk’e daha sahipti; inanılmaz derecede fütüristik tarzıyla  saat dünyasında ona benzeyen bir şey henüz görülmemişti. Devrin yıldız tasarımcısı Richard Arbib’e ait bu üçgen tasarım bugün bile farkını ortaya koyuyor. Ventura’nın en ünlü fanı, tabii ki efsane Elvis Presley! Ventura’dan yıllar boyunca “Elvis saati” diye bahsedildi. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen Ventura koleksiyonu, kuralları yıkan tarzı ve rock’n roll ruhu ile dünü, bugünü ve geleceği yansıtmaya devam ediyor.

Meşhur “Ventura Üçgeni” olarak bilinen kasa bu modelde iskelet kadrana ev sahipliği yapıyor ve siyah kaplama paslanmaz çelik

Safir camı sağ tarafından aşağı doğru kıvrılıyor ve Velantura modellerin imzası elektrik zigzaglı kadranı kaplıyor

İskelet kadrandan gördüğünüz 80 saat güç rezervi bulunan H-10-S mekanizma 25 taşlı ve 26.000 vuruş yapıyor

Jazzmaster Auto

Geleneksel olan ile yeniliği bir arada sunan Hamilton Jazzmaster koleksionu bu saatinde sunray tekniği ile parlatılmış harika bir mavi kadran sunuyor. Sofistike tasarımı sayesinde günlük iş amaçlı ya da gece şıklığında tercih edebileceğiniz bu saat, NivachronTM adında patentli magnetik önleyici bir saat yayına sahip ve çok hassas. Paslanmaz çelik kasası ve katlamalı bileziği ile oldukça değerli olan bu saat 80 saat güç rezervi bulunan otomatik bir mekanizmaya sahip. Saat imleri ve akrep/yelkovanda aydınlatması bulunan saatimiz, 40mm kasa çapına sahip. Kasanın kenarları parlatılmış ama bileziğin saate bağlandığı kenarları ve bilezik fırça tekniği ile cilalanmış.

Kadrandaki imler ve akrep/yelkovan geceleyin aydınlanıyor

Paslanmaz çelik bilezik saatimize harika bir değer katıyor

Kadran rengi ve klasik tasarımı saatimizin en dikkat çekici özelliği

Jazzmaster Open Heart Auto – H32705142 ; H32705181 ; H32705551

İskelet kasa ya da açık kadran saatler uzun bir süre çok daha pahallı lük saatlerde gördüğümüz bir özellikti ama Hamilton Jazzmaster koleksiyonunda bulundurduğu bu modellerle hem bu harika özelliği bize ulaşılabilir kılıyor hem de İsviçre yapımı harika otomatik mekanizmasını izlenir kılıyor. Turkuaz mavisi kadranın aralıklarından gördüğümüz mekanizma 80 saat güç rezervi bulunan H-10 kalibredir. 42mm kadran, kolunda taşıdığı saati göstermeyi sevenler için özel dizayn edilmiş ve okunaklı. 22mm paslanmaz çelik bileziği ise saatimize ekstra değer katan özelliklerinden. Koleksiyonda farklı kadran renkleri ve bilezik seçenekleri bulunan modelin bizde siyah kadranlısı ve çelik renkte kadranı ile yumuşak deri kayışlı versiyonları bulunmaktadır.

Turkuaz mavisi kadranlı modelimiz

Kahverengi klipsli deri kayış ve çelik renkli kadranlı modelimiz

Siyah açık kadranlı modelimiz

American Classic Pan Europ Day Date Auto – H35405741

Gerçek bir Amerikan klasiği olan saatin ilk ve orjinal versiyonu 1971 yılında, Hamilton henüz bir İsviçre saati olmadan önce ortaya çıkmıştı. Efsane versiyonun birebir aynısı olmasa da yine o harika retro havasını koruyor ve iki farklı bileziği ile stiline önem veren beylerin mutlaka koleksiyonlarına eklemesi gereken bir saat haline geliyor. Çıktığı ilk zamanlarda herkesin özellikle tercih etmesine neden olan yastık kasası aynen korunmuş ve eğik kulaklarıyla bileğimize çok rahat oturuyor. Mavi renkli döner bezeli çıkıntılı ve ince tasarlanmış. Sunray tekniği ile parlatılmış mavi kadranda gün ve tarih göstergesi bulunuyor.

Deri siyah kayışında 3 delik açılmış ve spor görünümü arttırılmış

İnce akrep/yelkovan tasarımı geniş mavi kadranı ile tam bir retro tasarım

Kadranın gün ve tarih penceresi dışında Pan-Europ yazısını görünüyor

Kasanın kenarları fırça tekniği ile mat ama köşeleri parlak cilalanmış

Açık kasanın arkasından dolanarak geçen Nato kayışı yumuşacık

İğneli tokasının yuvaları deri olarak dizayn edilmiş ve daha sağlam hale getirilmiş

42 mm yastık kasa içeri doğru kıvrım yapan kulakları sayesinde bileğe çok rahat oturuyor

American Classic Intra-Matic Auto Chrono – H38416711

1968 yılının o özel tasarımına benzeyen saatimiz “panda” kadran özelliği ile hem spor hem de bej kadran ve siyah renklerin uyumu ile klasik diyebileceğimiz saatlerden. 60’ların havalarını hissedeceğimiz retro saatimiz 2017’de orjinal versiyonunun uyarlandığı limitli versiyonu ile yok satmıştı ve Hamilton tasarımcıları o saatin dizaynında minik değişiklikler yaparak sürekli devam edecek bu saati geliştirdiler. Limitli versiyonundan biraz daha küçük üretilen kadran spor saat sevenler için tam kararında diyebileceğimiz büyüklüğü ile bileğinize çok rahat oturacak.

Tepe ve Kronometre butonları da yine kasa kenarları gibi parlak bir şekilde cilalanmış

Saatimize klasik havasını veren yumuşak dana derisi kayışı 18mm ve iğne tokaya sahip

Saatimiz H-31 mekanizması ile 60 saat güç rezervine sahip

Paslanmaz çelik kasa parlak bir şekilde cilalanmış

American Classic Intra-Matic Auto Chrono

American Classic Intra-Matic Auto – H38425720

Diğer bir Intra-Matic serisi olan saatimiz kadranın krono ve bezeldeki Tachymeter’dan kurtulmuş ve spor havasından tamamiyle uzaklaşmış sade haliyle karşımızda. Yine çok saatte göremeyeceğimiz hoş tonlardaki bej kadran ve siyah çerçevenin uyumu ile kombinleşmiş saatimiz, yumuşak dana derisi kayışı ile minimal tasarımları sevenler için harika bir saat. Gün içerisinde önemli toplantılarda ya da gece şıklığında kolunuzda görmek isteyeceğiniz saat, H-10 80 saatlik güç rezervli bir mekanizma ile geliyor. 40 mm kasa, 20mm kulak genişliğine dolanan 18mm iğneli tokaya sahip deri kayışı ile bileğinize sarılıyor.

Kasa çevresi yine harika bir şekilde parlak cilalanmış

Bej kadranda sadece 6 yönünde tarih penceresi bulunuyor

Hamilton American Classic Intra-Matic Auto

American Classic Intra-Matic Auto – H38455751

Klasik şıklığın Hamilton American Classic koleksiyonundaki imza tasarımına bakıyorsunuz. Sunray tekniği ile gümüş parlatılmış kadranda gözünüzü yoracak 6 yönünde bulunan tarih penceresi ve serinin imzası “Intra-Matic” yazısından başka hiçbir şey yok. Hemen hemen aynı genişlikte olan akrep/yelkovan kolları, turlarını atarken kadranın merkezine doğru uzanan saat imleri ile birleşiyor. Saatin bu özel minimal dizaynına uyum sağlaması için saniye kolu da konulmamış. 38mm çapa sahip saatimizin, keçi derisi yumuşak kayışı iğneli tokaya sahip. İsviçre üretimi mekanizması ETA 2892-2, 50 saat güç rezervine sahiptir.

Harika deri kayışı ile bileğinizi saracak saatimizin arkası açık

Minimal tasarımlar sevenler için iyi bir seçim

American Classic PSR Digital Quartz – H52414130

New York şehrindeki The Four Seasons otelinde 6 Mayıs 1970 tarihinde gerçekleştirilen konferans, saatçilik tarihi için çok önemli bir olaydı çünkü Hamilton tarihin ilk dijital elektronik saatini Dünya’ya tanıtıyordu. Bugün bizler için saat sesi çıkarmadan geçen zamanı gösterebilen LCD ekranlı minik bir bilgisayar pek de büyüleyici olmasa da, 70’lerde Elvis Presley, Keith Richards, Joe Frazier, Elton John, Giovanni Agnelli gibi bir çok önemli kişi o zaman için astronomik bir ücreti olan $2.100’a satılan ilk 400 modeli ilk haftasında tüketmişti. Saatçilik kavramına yepyeni bir sayfa açan ve 50 senelik bir geçmişi olan bir saatin modern uyarlaması olan bu model, geleceğe dönüş yapmak isteyenler için harika paslanmaz çelik kasasında.

Paslanmaz çelik kasası ve 24mm kulak genişliğine bağlanan paslanmaz çelik bileziği retro bir hava katıyor

Siyah kadranında yansıyan LCD görünürlükte kırmızı parlayan rakamları görüyoruz

Kasanın fırça tekniği ile yapılmış mat cilası saate ekstra değer katıyor

Hamilton American Classic PSR Digital Quartz

Açıkcası benim en çok hoşuma giden Hamilton saatleri American Classic koleksiyonundan oldu. Gayet tabi geçen hafta paylaşmış olduğum Khaki Field koleksiyonunda da bayıldığım bazı saatler var ama bu yazıda, fotoğraflarını ve bilgilerini sizler için ayıklarken fiyatına tekrar tekrar baktığım, almayı düşündüğüm 2 model var ki geceleyin rüyalarıma giriyor. Bunu bu yazıda yazmayacağım ama yarın göndereceğim Instagram gönderimde bu itirafı yapacağım sanırım. Tüm saatleri 15 Nisan itibariyle vitrinlerimize dizmeye başlayacağız ama Turan Bey’den öğrendiğim kadarıyla daha şimdiden 3-4 modelimiz ön siparişler ile tükenmiş bile ama hiç merak etmeyin. Artık Hamilton da bizde ve sizlerden gelen talepler doğrultusunda hızlı siparişler yapacağız. Bizi Facebook, Twitter ve Instagram’dan da takip etmeyi unutmayın. En beğendiğiniz modelleri yorumlar kısmında paylaşın efendim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.