29 Kasım 2023

Modern Savaşçı Hamilton Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical

h76419941_hamilton-khaki-aviation-pilot-pioneer-mechanical-erkek-kol-saati-11

İngiliz Hava Kuvvetleri’nin vazgeçilmezi W10, “vintage” severler için geliyor, üstelik bu sefer beyaz ve mavi kadran seçenekleriyle.

h76419941_hamilton-khaki-aviation-pilot-pioneer-mechanical-erkek-kol-saati-7

Yeniden üretim, bu kelimeyi son yıllarda sıkça duyar olduk. Giriş seviyesinden en tepelere, birçok marka, tarihinde iz bırakmış başarılı modelleri, modern ve teknolojik detaylara kavuşturarak saat severlerin karşısına çıkarıyor. Elbette bu iş, her markanın altından başarıyla kalkabileceği operasyon değil. Her şeyden önce tarihte iz bırakmış olmanız şart. Saatlerinizin tasarlanırken ilham aldığı olaylardan, ardında yatan hikayelerden bahsetmiyorum bile. Saatçiliğe olan katkılarınız, geliştirdiğiniz teknolojiler ise olmazsa olmazlar arasında yer alıyorlar. Kriterler iyice zorlayıcı hale geldiğinde eleğin üstünde kalan markaların sayıları da bir hayli azalıyor. İşte bugün, eleğin en tepesinde durmayı başarabilmiş saatlerden biriyle beraberiz.

h76419941_hamilton-khaki-aviation-pilot-pioneer-mechanical-erkek-kol-saati-1

h76419941_hamilton-khaki-aviation-pilot-pioneer-mechanical-erkek-kol-saati-17

(Fotoğraf Kaynağı: www. monochromewatches.com)

Hamilton Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical, İngiliz Hava Kuvvetleri’ne tahsis edilen ve çoğunlukla pilotlar tarafından kullanılan, 70’li yılların efsaneleşmiş askeri temalı saati W10’un çok başarılı bir yeniden üretimi şeklinde karşımıza çıkıyor. Hatta, Pilot Pioneer için markanın mirasını sırtlayan ve onu gelecek nesillerle birleştiren bir köprü görevini üstleniyor desek abartmış olmayız. Bugün incelediğimiz beyaz ve mavi kadranlı modeller Hamilton koleksiyonuna yeni katışmış olsalar da serinin ilk versiyonu olan siyah versiyona olan saygılarımızı iletmeden başlayamayacağım.

h76419941_hamilton-khaki-aviation-pilot-pioneer-mechanical-erkek-kol-saati-13

(Fotoğraf Kaynağı: www.monochromewatches.com)

h76419941_hamilton-khaki-aviation-pilot-pioneer-mechanical-erkek-kol-saati-8

Hamilton Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical, 1973’te üretilen orijinal W10 modeline dair detayların birçoğunu hiç bozmadan günümüze taşımayı başarabilmiş özel bir saat. Doğrusu, bu konuda Hamilton yöneticilerini de ayrıca tebrik etmek gerek. Orijinal modelin üretiminin ardından geçen neredeyse yarım asra rağmen, 36mm çapında bir “erkek” saati tanıtmak, büyük bir cesaret işi. Pilot Pioneer Mechanical, tamamen fırçalanmış yüzey işçiliğine sahip paslanmaz çelik bir kasa ile karşımıza çıkıyor. Saatin tepe dahil genişliği 37,9mm’ye ulaşıyor. İki boynuz arası mesafe ise sadece 41,6mm. Bu sayısal değerlere yalnızca 9,6mm’lik kalınlığı da eklediğimizde bileğe takıldığında sizi bulutların üstünde hissettirecek bir konfor seviyesi ile karşılaşıyorsunuz. Yansımayı engelleyici kaplamaya sahip mineral cam ile tamamlanan modelin su geçirmezlik değeri ise 100 metre olarak belirtilmiş. Doğrusu bu temada bir saat için fazlasıyla yeterli bir seviyeden bahsedebiliriz.

h76419941_hamilton-khaki-aviation-pilot-pioneer-mechanical-erkek-kol-saati-5h76419941_hamilton-khaki-aviation-pilot-pioneer-mechanical-erkek-kol-saati-10

Pilot Pioneer’in karakteristik duruşu kadranda da devam ediyor. Kollarda ve kadranı çevreleyen indekste bulunan SuperLuminova sayesinde gece görünürlüğü maksimuma çıkarılan kadran pütürlü yapısıyla benzersiz bir kullanım deneyimi vaat ediyor. Dokulu kadran seride yer alan her üç renk için de geçerli. Kadranda yer alan “vintage” Hamilton logosu da yine tasarıma ait hoş detaylardan yalnızca biri.

h76419941_hamilton-khaki-aviation-pilot-pioneer-mechanical-erkek-kol-saati-2

h76419941_hamilton-khaki-aviation-pilot-pioneer-mechanical-erkek-kol-saati-16

(Fotoğraf Kaynağı: www.monochromewatches.com)

Mekanizmaya geçtiğimizde, ETA tarafından geliştirilen ve sadece grup bünyesindeki markaların kullanımına sunulan in-house’den ziyade in-group olarak adlandırabileceğimiz kurmalı kalibre H-50 ile karşılaşıyoruz. 1973 model W10 modelinde yer alan ETA 2750 serisini düşündüğümüzde, güncel versiyonda yer alan H-50 kalibrenin ne kadar isabetli bir seçim olduğunu daha iyi anlıyoruz. Saatte 21600 titreşimde çalışan mekanizma, 17 taşlı ve tam 80 saatlik güç rezervine sahip. Tarih komplikasyonundan arındırılmış bir saatle karşılaşmanın, askeri saat temasına ilgili biri için kızgın kumlardan serin sulara atlamaya benzer bir his yarattığını düşünüyorum.

h76419941_hamilton-khaki-aviation-pilot-pioneer-mechanical-erkek-kol-saati-14

(Fotoğraf Kaynağı: www.monochromewatches.com)

Hamilton, Pilot Pioneer Mechanical modelinde, 18 mm genişliğinde, gri veya mavi renkli, Nato kumaş ya da kahverengi Nato deri kayış seçenekleri sunuyor. Bu seçimin de yine saatin tematik duruşunu pekiştirmek için yapıldığı aşikâr. Üstelik hem Hamilton kataloğunda hem de piyasada bulunan diğer 18mm genişliğe sahip kayış seçenekleri düşünüldüğünde, her kayışla yepyeni bir saat görüntüsüne kavuşmanın düşüncesi bile heyecanlanmamıza yetiyor…

Marka: Hamilton

Model: Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical

Referans: H76419941(mavi), H76419951(beyaz)

 

Kasa malzemesi: Paslanmaz çelik

Kasa çapı: 36mm x 33mm

Kasa kalınlığı: 9,6mm

Mekanizma tipi: Mekanik, kurmalı

Kalibre: H-50

Özellikler: Saat, dakika, merkezi saniye

Güç rezervi: 80 saat

Cam: Mineral

Cam arka kapak: Yok

Su geçirmezlik: 100 metre

Boynuz aralığı: 18mm

Bilezik/Kayış: Kumaş, Nato tipi kayış

Klips/Toka: Paslanmaz çelik

Ağırlık: 125 gram

 

 

 

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.