27 Kasım 2023

Presage üstün Japon zanaatkarlığını keşfediyor ve yeni, daha ince kalibreyi tanıtıyor.

2016 yılında dünyaya ilk kez sunulmasından bu yana, Presage koleksiyonu Seiko’nun karakterinin iki temel yönünü gösterdi: Geleneksel Japon zanaatkarlığına olan saygı ve mekanik saatçilikteki köklü beceriler. 2018 Presage koleksiyonu Seiko’nun bu iki alanda yeni gelişmeler gösterme yeteneğinin canlı bir göstergesi.

Shippo Enamel Limited Edition

Shippo, 17’nci yüzyılda Japonya’da geliştirilen özel bir emaye türü. Porselen emayeyle arasındaki temel fark, fırınlandıktan sonra tabi tutulduğu cilalama işleminde yatıyor, bu, yüksekliği 1 mm’yi geçmeyen bir saat kadranında yapılan zor bir görev. Presage Shippo emaye kadran Nagoya’da bulunan ve 100 yılı aşkın tarihi olan uzman üretici Ando Cloisonne tarafından yapıldı. Zanaatkar Wataru Totani, cilayı kadran yüzeyine elle uyguluyor. Kadranın Seiko’nun ekolojik ve güvenlik standartlarına ve AB’nin RoHS Yönergesi’ne uyması için bu saatlerde özel olarak tasarlanmış kurşunsuz cila kullanıyor. Sonra kadran 800 Santigrat derecede fırınlanıyor. İşleme ve fırınlama işlemleri birkaç kez tekrarlanarak emaye oranının eşit olması sağlanıyor. Totani ancak kadrandaki ince desen ortaya çıktığında ve kusursuz, pürüzsüz bir yüzey elde edildiğinde tam olarak tatmin oluyor.

Bu yeni Presage serisinin kadranı, okyanusun rengini yansıtan koyu mavi renkte. Japonya, okyanus sayesinde diğer milletlerin kültürlerini kendisine kattı ama okyanusun Japonya’yı dış etkilerden izole ettiği de bir gerçek. Bu faktörler sayesinde sanattan endüstriye Japon hayatının pek çok yönü okyanus ötesinden gelen unsurlarla biçimlendi ama bu unsurlar Japonya’ya geldiğinde eşsiz Japon tarzıyla evrim geçirdi. Shippo emaye zanaatkarlığı buna mükemmel bir örnek, denizlerin ötesinden gelen bir teknik, ama geldikten sonra evrim geçirmiş ve Japon stiline bürünmüş. Seiko, Japon geleneklerini şekillendiren okyanusa olan saygısını Presage Shippo Enamel Limited Edition’da gösteriyor. Emayenin koyu, uzun ömürlü mavi rengi Japonya’nın etrafındaki denizlerin sonsuz maviliğini, kadran da sahillere vuran dalgaların daimi hareketini yansıtıyor.

Presage için yeni bir kalibre ve yeni bir profil.


Yeni kalibreyle ve yeni kasa yapısıyla üretilen yeni, ince Presage

Presage koleksiyonundaki yeni otomatik kalibre 6L35, ince bir profil için tasarlandı. Büyük güven duyulan ve çok beğeni toplayan 6R15 kalibreden daha iyi özelliklere sahip ve sadece 3,7 mm yüksekliğinde, yani 1,3 mm daha ince. Bu yeni model, Seiko’nun kuruluş yılının anısına 1881 adet limitli üretim şeklinde sunuluyor.

İnce olan şey sadece makine değil, yeni kasa yapısı da inceliğin öne çıkmasını sağlıyor. Makine, yan kısımların içbükey olmasını ve saatin bileğe rahat oturmasını sağlamak için kasanın ön kısmından yerleştiriliyor. Bu yapı, servis gibi amaçlarla saat açıldığında, bezelin de sökülmesini gerektiriyor, saatin uzun ömürlü olması için bezel vidalanıyor ve kasanın kusursuz hatlarını korumak için ikinci bir bezel kullanıyor. Saatin kendisi de bu yeni kalibreye layık. Kasa Seiko’nun Zaratsu tekniğiyle cilalanıyor ve ultra sert kaplamayla korunuyor. Safir cam, her şartta yüksek okunurluk sağlaması için ultra netlik sağlayan kaplamaya sahip. Saniye ibresi tavlanmış mavi çelikten yapılıyor ve kadran ince bir desene sahip.

 

Güç rezervi göstergeli otomatik: SPB073

Kalibre 6R27 (SPB073)
Üç ibre, takvim, güç rezervi göstergeli alt kadran
Titreşim: Saatte 28,800 titreşim (saniyede 8 titreşim)
Güç rezervi: 45 saat
Taş sayısı: 29

Otomatik: SPB075

Kalibre 6R15 (SPB075)Tireşim: Saatte 21,600 titreşim (saniyede 6 titreşim)
Güç rezervi: 50 saat
Taş sayısı: 23ÖzelliklerPaslanmaz çelik kasa, Shippo Emaye kadran
Yüksek netliğe sahip safir cam
Vidalı, şeffaf arka kapak
Kasa çapı: 40.6 mm (SPB073) 40.0 mm (SPB075)
Kasa yüksekliği: 14.1 mm (SPB073) 12.4 mm (SPB075)
Su geçirmezlik: 10 bar
Manyetik direnç: 4,800 A/m
Düğmeyle açılan üç kilitli tokalı, timsah derisi kayış / 2,500 adet Limitli Üretim

Otomatik: SJE073

Kalibre 6L35
Titreşim: Saatte 28,800 titreşim (saniyede 8 titreşim)
Güç rezervi: 45 saat
Taş sayısı: 26
Özellikler
Süper sert kaplamalı paslanmaz çelik kasa
Yüksek netliğe sahip safir cam
Vidalı bezel, şeffaf arka kapak
Kasa çapı: 40.7 mm Kasa yüksekliği: 9.8 mm
Su geçirmezlik: 10 bar
Manyetik direnç: 4,800 A/m
Düğmeyle açılan üç kilitli tokalı,
süper sert kaplamalı paslanmaz çelik bilezik / 1,881 adet Limitli Üretim
Paylaş

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.