26 Kasım 2023

Presage’dan Japon zanaatkarlığı ile üretilmiş Arita porselen kadran!

Presage Arita Porselen Kadran. Japon zanaatkarlığının yeni yorumu

 

Presage koleksiyonu, sadece birkaç yıl içinde, Seiko’nun geleneksel saat yapımcılığının ustalıkları arasında olan emayeden Urushi lakeye kadar farklı Japon zanaatkarlığını sergileyen kadranlarla tüm dünyada saat severlerin beğenisini kazandı. Bugün Presage koleksiyonu, Japonların zengin kültürel mirasını gösteren bu iki modelin kadranında kullanılan Arita porseleni, koleksiyona yeni bir bakış getiriyor. Arita, 400 yıldan fazla süredir Japon porselenin anavatanı olan bir kasabadır.

 

Presage koleksiyonun kadranında kullanılan Arita porseleni, en eski ve kıymetli olan mavimsi beyaz renkteki porselendir. Zengin dokulu kadran üretilmiş en iyi porselenin imzasını taşır.

 

Arita porseleni.Geleneksel el işçiliği ve teknikler

 

Arita, Japonya’nın güneybatısındaki en büyük üçüncü adası Kyushu’daki küçük bir kasabadır. 17. yüzyılın başlarında, porselen imalatına uygun kilin keşfedilmesiyle, yüksek kalitede sanatkarlıkla üretilen porselenler kısa sürede Japonya’da büyük değer kazandı.

En çok gönderimin yapıldığı Imari limanının ardından ” Imari porseleni ” olarak da bilinen Arita porselenleri, yurtdışında kısa sürede tanındı. İlk olarak Avrupa’ya ve daha sonra 19. Yüzyılda Japonya’nın uluslararası ticaretinin kapılarını açtığı tüm dünyaya ihraç edildi. Bugün, Arita porselenleri dünya çapında hala çok değerli. Pek çok porselen üreticisi 20.000 kişilik şehirde uzun yıllara dayanan geleneksel zanaatkarlığı, zengin ürün çeşitliliği ve sahip oldukları benzersiz Japon hassasiyeti sayesinde başarılı bir şekilde yaşamını sürdürüyor.

Arita porseleni bu nedenle Presage koleksiyonunun kadranı için doğru bir seçimdi. Ancak Presage’ın tasarım ekibi kadranın dayanıklılığına ve sağlamlığına % 100 güvenmesi gerekiyordu. Sonunda üç yıl önce üretilen yeni bir Arita porselen malzemesi ile çözüm sağlandı. Bu yeni porselen, normal malzemeden dört kat daha sert ve Presage saat kadranı için gereken sağlamlığa ve esnekliğe sahip.

1830’dan beri Arita’da porselen yapan deneyimli üreticiler tarafından, yeni Presage porselen kadranları tasarlanıyor. Baş zanaatkar Hiroyuki Hashiguchi ve ustaları, son birkaç yıldır Presage ekibi ile birlikte kadranları geliştiriyor.

Çok aşamalı bir üretim süreci

Kadranları üretmek, beceri, sabır ve zanaatkarlık gerektirir. İlk olarak, ana malzeme,  özel bir kalıba konur. Böylece kadran derinliği ve özellikle güç rezervi göstergesinin kadran içine derin bir kesik ile gömülmesi sağlanmış olur. Kadranlar kurutulur ve daha sonra malzemeyi sertleştirmek ve beyazlatmak için 1.300 derecede fırınlanır. Hashiguchi ve ustaları daha sonra el ile sırı uygular, sonra kadranlar tekrar fırınlanır. Bu kez sırı kadran üzerine yapıştırarak kadrana zengin son bir kat ve hafif bir mavilik verilir. Daha sonra, tarih penceresi ve ibrelerin yuvaları lazerle kesilir. Son olarak, kesilen yüzeyler pürüzsüz hale getirilmek üzere tekrar fırınlanır.

İlk fırınlanmadan önce kadranın kalıbı

Bay Hiroyuki Hashiguchi stüdyoda

 

 

 

 

 

 

 

İki yeni model, birinin kalibresi, arttırılmış güç rezervine sahip

Presage koleksiyonunda, Seiko’nun yüksek performanslı, 6R kalibreli iki yeni tasarlanmış  modeli bulunuyor. Birinci model, 6R27 kalibreli  güç rezerv ve tarih göstergeli. İkinci model ise, 70 saatlik güç rezervli yeni 6R35 kalibreyle sunuluyor.

Her yönüyle bu iki model meşhur Presage tasarımına gösterilen özeni ve zanaatkarlığı yansıtıyor. Çift kıvrımlı yansıma yapmayan safir camlı model, şeffaf arka kapak ile 6R makinenin mükemmel görüntüsünü ortaya çıkarıyor. Her iki versiyon da 10 bar suya dayanıklı. Presage Arita Porselen Kadranlı seri Ekim 2019’dan itibaren Seiko Butiklerinde ve tüm dünyada Seiko perakende satış noktalarında yerini alacak.

SPB093

SPB095

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.