26 Eylül 2022

Seiko Hayranı Olmak “Bir Başkadır” 140. Yılın tüm saatleri burada!

Doğu’nun Saat Kralı, Kintaro Hattori’nin Markası, 140. Yılını Kutluyor

Seiko, kuruluşunun 140. yılında, salgına rağmen herkesi kendine hayran bırakan yeni modellerini tanıtmaya ve yaptığı göz kamaştırıcı değişiklikler ile ilgi çeken saatler üretmeye devam ediyor. Diğer markaların yeni saatler bir kenara, mevcut üretimlerini durdurduğu bu dönemde, Seiko, 4 yeni tasarım ve 140. yılın şerefine tasarladığı limitli modeller ile dikkat çekiyor. 2021 Mayıs-Haziran aylarında ilk saatler stoklarımızda olacaktır! Özel ön sipariş fiyatlarından öncelikli olarak haberdar olmak istiyorsanız, yazının altına ilgilendiğiniz modelin kodu ile yorum yapın lütfen.

1881 yılında Seiko’yu kuran Kintaro Hattori

Seiko, 1881 yılında, Kintaro Hattori isimli, 21 yaşında genç bir girişimci tarafından kuruldu. Şirketinin başında geçirdiği 50 seneden fazla süren serüveni, ona “Doğu’nun Saat Kralı” ünvanını kazandırdı. O, vefatıyla yönetiminden ayrıldığı 1934 yılına kadar, Seiko’yu bütün Dünya’nın kalitesi ve hassasiyeti ile saygı duyduğu bir saat şirketi haline getirdi. Aradan geçen 140 yılın ardından, Seiko, dikey üretim sistemleri ile tasarım dahil en küçük parçasını bile kendi üreten bir dev haline geldi ve bugünkü CEO’su Shinji Hattori, bu başarıyı büyük dedesi, Kintaro Hattori’den öğrenilen ve asla terk edilmeyen iki önemli anlayışa bağlıyor; “Her zaman diğerlerinden bir adım önde ol” ve “Koşma ama her zaman yürümeye devam et”.

140. Yıla Özel limitli sayıda üretilen Astron, Prospex, Presage ve 5 Sports saatler

İşte bu iki anlayışın bir sonucu olarak, Seiko, salgına rağmen üretimini yavaşlatmak ya da dondurmak yerine, yeni tasarımlar ve 140. yılın şerefine üretilen limitli saatler ile ilerlemeye devam ediyor. Bunun bir sonucu olarak, 2020-2021 yılı tüm koleksiyonerlerin en çok konuştuğu saat markası Seiko olmuş durumda. Bu yazıda, 25 Şubat günü Seiko’nun bütün Dünya’da duyurduğu yeni modellerin tamamını kısaca değerlendiriyor olacağım. Sizden gelen talepler doğrultusunda önümüzdeki haftalarda yayınlayacağım yeni yazılarda beraberce seçeceğimiz modellerin daha derin incelemelerini de yaparım.

Seiko’nun 140. yılını kutlamak için 4 aile bir araya geliyor!

Seiko’nun 4 ailesi, Presage, Prospex, Astron ve 5 Sports, birbirine çok benzer gibi gözüken mavi – beyaz bir üniforma ile karşımızda ama her birinin tasarım, teknoloji ve karakter detayları birbirinden çok farklı ve limitli üretimleri ile uzun süre boyunca aranacak saatler olmaya aday.

Seiko Prospex SPB213

Seiko Prospex SPB213

Seiko’nun 1965 yılında piyasaya sunduğu ilk diver saatinin modern bir yeni yorumu olarak özetleyebileceğimiz saat ilk defa beyaz kadranı ve denizci mavisi bezeli ile karşımızda. Lumibrite ile genişçe tasarlanmış akrep, yelkovan ve saat imleri ile görünürlük arttırılmış. Screw-down tepesi ve kasası sayesinde 200 metreye kadar su geçirmezlik özelliğini koruyan saat, bileğe rahat oturması için özel tasarımını koruyor. Liste fiyatı €1,250 olacak saat, 6.000 adet limitli sayıda üretilmiştir.

Özel ön sipariş fiyatımız ile stoklarımıza almaya hazırlandığımız saatimizin haberini ilk önce alan dostlarımızdan olmak istiyorsanız yazının yorumlar kısmına “SPB213” yazmanız yeterlidir.

 

 

 

Seiko Presage SPB223

 

Seiko Presage SPB223

Yine beyaz-mavi renklerin korunduğu Presage model, kasa ve bileziğinde “Keskin Köşeler Serisi”nin tasarım kodlarını barındırıyor. 140. yıla özel tasarlanan Presage, diğer 2021 model Presage’ların kadranlarında da gördüğümüz “Asanoha” paternine sahip. Bu patern tasarımı, 1.000 yıldan bu yana, mimaride ve kumaşlarda da gördüğümüz bir Japon klasiğidir ve keskin köşeli kasa-bilezik tasarımı ile beraber farklı yönlerden gelen ışıkları yansıtarak, saatinizin bileğinizde ışıl ışıl parlamasını sağlar. Saatin en dikkat çeken özelliği ise GMT 6R64 mekanizmaya sahip olması. Liste fiyatı €1,450 olacak saat, 3.500 adet limitli sayıda üretilmiştir.

Özel ön sipariş fiyatımız ile stoklarımıza almaya hazırlandığımız saatimizin haberini ilk önce alan dostlarımızdan olmak istiyorsanız yazının yorumlar kısmına “SPB223” yazmanız yeterlidir.

 

Seiko Astron SSH093

Seiko Astron SSH093

Seiko’nun en büyük teknolojik atılımı olarak kabul edeceğimiz 1969 Quartz Astron’a çok benzer kavisli tasarıma ve geniş kualklara sahip saatimiz, açık gümüş rengi kadranı ve açık mavi renkli bezeli ile diğer 140. yıl saatlerinin renklerini koruyor. Dünyanın neresinde olursanız olun, kadranı ışığı görür görmez otomatik olarak ayarlanan saat GPS Solar Dual-Time 5X53 mekanizmaya sahip. Liste fiyatı €2,300 olarak belirlenen saat, 1.400 adet limitli sayıda üretilmiştir.

Özel ön sipariş fiyatımız ile stoklarımıza almaya hazırlandığımız saatimizin haberini ilk önce alan dostlarımızdan olmak istiyorsanız yazının yorumlar kısmına “SSH093” yazmanız yeterlidir.

 

 

 

Seiko 5 Sports SRPG47

Seiko 5 Sports SRPG47

Seiko 5 Sports’larda görmeye artık alıştığımız kasa tasarımı ilk defa beyaz bir kadran ile karşımızda. Büyük bir ihtimalle stoklarımızda ilk olarak göreceğimiz bu 140. yıl dönümü saati, göz kamaştırıcı kadranı ve açık mavi bezeli ile bütün bir yaz boyunca kolumuzdan çıkarmak istemeyeceğimiz saatimiz Seiko’nun güvenilir 4R36 mekanizamasına sahip. Liste fiyatı €300 olarak belirlenen saat, 11.000 adet limitli sayıda üretilmiştir. Limit adedi fazla da olsa, koleksiyonunda limitli bir saat olsun isteyen saat severler için harika bir fiyata sahip!

Özel ön sipariş fiyatımız ile stoklarımıza almaya hazırlandığımız saatimizin haberini ilk önce alan dostlarımızdan olmak istiyorsanız yazının yorumlar kısmına “SRPG47” yazmanız yeterlidir.

 

Japon Sanatsal niteliklerini kendinde barındıran Presage, GMT özelliği ile karşımızda

2020 yılında, Japon el işçiliğinin sanatsal dokunuşlarının inceliğini “Presage Sharp Edge Series” (Keskin Köşeli Seri) ile tanımıştık. Bu canlı ve güçlü tasarım çok sade olmasına rağmen, dokulu kadranı ile modern ve geleneksel Japon estetiğini çok güzel rafine etmiş. Köşeli ve keskin hatlarla tasarlanmış blezik ve kasa, üstü yine dokulu bir şekilde bitirilmiş keskin akrep, yelkovan ve GMT kollarıyla uyum içerisinde. Bilezik ve kasanın sert kaplama ile korunduğunu ve en zor şartlarda bile çizilmeyeceğini belirtmekte fayda var.

2021 Seiko Presage GMT

Güçlü çizgileri ve açılı yüzeyleri ile modern görünüme sahip bu dress-watch, bileziğinde, kulaklarında ve kasasında bulunan çok katmanlı diyebileceğimiz minik tasarım detayları ile dikkat çekiyor. Örneğin kasanın kenarları cilalanmış ama bilezik ve köşeli yüzeyler kıl zımpara ile düzeltilmiş. Bu minik tasarım detayları ile parıl parıl kolunuzda parlayacak saatimizin, sert kaplaması sayesinde çok uzun ömürlü olacağını da bilmemiz gerekiyor.

2021 Seiko Presage GMT’nin keskin köşeli kulak ve bilezik tasarımı

4 farklı kadran rengi ile karşımıza çıkan yeni saatler, aynen bilezikte ve kasada gördüğümüz keskin köşeli hatlara benzer, geleneksel Japon tasarımı Asanoha dokusuna sahip. Kadrandaki bu ince işleme farklı derinliklerde ışığın kırılımlar yapmasına ve yine keskin hatlardaki saat imleri ve akrep/yelkovan/GMT kolu ile parıldamasına olanak sağlıyor.

Covid salgını yüzünden, kimse seyahat edemese de, gelişen dijital iletişim olanakları ile artık herkesin uluslararası saat diliminlerinde takip ettiği etkinlikleri oluyor. İş toplantıları, farklı mecralardaki canlı yayınlar, konferanslar ya da podcastler yaşadığımız ülkenin saati yanında, bir başka ülkedeki saat dilimini de artık takip etmek istiyoruz.  İşte buna olanak sağlayan GMT 6R64 kalibre mekanizma yeni Presage saatlerin en dikkat çeken özelliği. Diğer kollarda ve GMT kolunda bulunan zengin Lumibrite, saat imlerinde de dikkat çekici yoğunlukta. Kadran çerçeveleri de iki renk yapılmış ve farklı zaman dilimlerini okumak kolaylaştırılmış.

Sırasıyla SPB225 Hihada-iro, kırmızımsı kahve, SPB217 Aitetsu, demir mavisi, SPB219 Tokiwa, çam yeşili ve SPB221 Sumi-iro, Japon mürekkebi siyahı

Çizilmez safir camı ve içe vidalanmış mekanızmayı gösteren kasa arkası ile hayran olunacak saatimizin saat 6’da tarih ve saat 9’da güç rezervi göstergesi bulunuyor.  Liste fiyatı €1,450 olarak belirlenen saati yine Mayıs aylarında stoklarımızda görebileceksiniz.

Özel ön sipariş fiyatımız ile stoklarımıza almaya hazırlandığımız saatimizin haberini ilk önce alan dostlarımızdan olmak istiyorsanız yazının yorumlar kısmına “SPB-217-219-221-225” yazmanız yeterlidir.

KOJIMA PRODCUTIONS’ın Luden’inden esinlenilmiş Astron GPS Solar

Seiko Astron SSH097

2020 yılının Altın Joystick en iyi PC oyunu ödülünü ‘Death Stranding‘ oyunu ile alan KOJIMA PRODUCTIONS ile beraber çalışan Seiko, Luden‘in tasarım izlerini taşıyor. Saat yapımcılığının bir üst seviyeye taşındığı Dual-Time 5X53 mekanizma ile Seiko, kolunuzdaki saatin kadranına değen güneş ışığı ile GPS networke bağlanmanıza ve nerede olursanız olun saatinizi ayarlamak için tek bir tuşa basmanıza olanak sağlıyor. Günde iki kez otomatik olarak kendini güncelleyen saatiniz, saninesine kadar her zaman en doğru saati gösteriyor. GPS solar teknolojisi ile bu saatin ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi de kendi kendisine tedarik ettiğini söylememize gerek yok sanırım.

Death Stranding oyunu Luden karakterinin tasarım kodlarının çizgilerini kadranda ve akrep/yelkovanda görebilirsiniz

Kadranında Luden’in karbon yüz maskesinin dizaynını görüyoruz ve bezeldeki UTC kod fontları oyunda kullanan fontlarla aynı, hem kasa arkasında hem iç iki kadranda stüdyonun logosu kullanılmış ve altın renkleri Luden’in metal parçalarından esinlenilmiş. Stüdyonun imzası olan “From Sapiens to Ludens” (insanlardan Ludenlere) yazısı saatin 6 yönünde görülebiliyor.

Seiko Astron SSH097 kasa arkası ve kutusu

Bütün Dünya’da sadece Seiko Butiklerde satışa sunulacak saatler 1.000 adet limitli olarak üretilmiş ve henüz liste fiyatı açıklanmamıştır.

Özel olarak üretilmiş bu modelin ülkemize yakın bir tarihte girmesini, ne yazık ki ön görmüyoruz.

Nam-ı diğer Captain Willard bu sefer Naomi Uemura’nın hayatına ve başarılarına adanmış

Seiko Prospex SLA049 Naomi Uemura 80. Yıldönümü Saati Limited Edition

Daha henüz 1 hafta önce buna çok benzer ve an itibariyle stoklarımızda da olan SPB151 ve 153 hakkında yazmıştım. Seiko, tarihinin ilk diver saatini 1965’te üretti ve hemen ardından herkesin hayran olduğu bu kasa dizaynı ile 1970’te yeni bir diver saat piyasaya sürdü. Bu saatin özelliği, dalgalı tasarımı ile bileğe çok rahat oturuyor ve saat 4 yönünde bulunan kurma kolunun asimetrik şekli ile korunuyor olmasıydı. Bu sağlam yapısı, 150 metrelik basınca dayanan kasası ve karanlıkta parlayan imleri/kolları  sayesinde dönemin ekstrem insanlarının ilk tercihi olan saati hem Captain Willard gibi Vietnam’da savaşan ABD askerlerinin hem de Japon maceraperest Naomi Uemura gibi başarılı sporcuların vazgeçilmezi olduğunu biliyoruz.

Seiko Prospex SLA049 1970 Diver’ın Modern Yorumu

2021’i hem bu saatin hem de Naomi Uemura’nın 80. doğum yıl dönümü olarak kutlamak isteyen Seiko, orjinaline daha sadık yorumlanmış bu modern modeli onun imkansız başarılarına ve hayatına adamış. 1974 yılından 1976 yılına kadar, tek başına, köpekli kızağı ile beraber Grönland’dan Alaska’ya 12.500 kmlik bir macera gerçekleştirmiş Naomi Uemura, kolunda bu gördüğünüz saatin aynısını taşıyordu. Bu onun kendi seçimiydi yani dönemin Seiko’sunun bir pazarlama aktivitesi sonucu bu saati tercih etmemişti ve en önemlisi bu saat onu bu imkansız denebilecek yolculukta yarı yolda bırakmamıştı.

Seiko Prospex SLA049 mavi silikon kayışı ile beraber geliyor

1970 dizaynını şablon alan saat, Uemura’nın çok sevdiği arazilerin dokusuna benzerlik gösteren bir kadran ile, yine sadece onun gibi Dünya’nın en yükseklerine çıkabilmiş insanların gördüğü derinliklerdeki mavi rengine sahip. Bezeli de kadran rengine uyum gösteren mavi tonlarında şekillendirilmiş saat, tarih göstergesini saat 4-5 arasında bulunduruyor ve böylece saat imlerini ışıklandıran Lumibrite her saatde aynı yoğunlukta.

Seiko Prospex SLA049’un kasasının arkasında Uemura’nın ismi ve limitli saatin seri numarası bulunuyor

Kasa kenarları cilalanmış saatin, paslanmaz çelik çevresi ve bileziği çiziklere karşı ekstra olarak kaplanmış. Uemura’dan ilham alınmış bu saat, Japonya’nın kuzeyinde sadece dalış(diver) saatlerinin mekanizmalarını üreten stüdyoda üretilen 8L35 mekanizmaya sahip ve arttırılmış 200 metre basınç koruması ile karşımızda. Yine çiziklere karşı çift korumalı safir camı, yansıma yapmaz kaplama ile kaplanmış ve alternatif mavi renli silikon kayışı ile geliyor.

Seiko Prospex SLA051 1970 Diver saatin modern yorumunun aynısı ve orijinal kömür grisi kadran rengini barındırıyor

Sadece 1.200 adet limitli olarak üretilmiş bu saatin yaklaşık liste fiyatı €3,200 olarak belirlendi. 80. yıla özel limitli olarak üretilen modelin yanında bir de orjinaline birebir benzeyen kömür grisi tonlarında kadran rengine sahip modeli de üreten Seiko, bu saatin de yaklaşık liste fiyatını €3,000 olarak belirledi.

Özel ön sipariş fiyatımız ile stoklarımıza almaya hazırlandığımız saatimizin haberini ilk önce alan dostlarımızdan olmak istiyorsanız yazının yorumlar kısmına “SLA049 (mavi) ya da SLA051 (kömür grisi)” yazmanız yeterlidir.

Klasik bir ‘yeniden doğuş’ hikayesi: 1959 Alpinist

Seiko’nun ilk spor saatinin en sadık rekreasyonu

Seiko Alpinist’in sadece Seiko severler için değil neden tüm koleksiyonerler için önemli olduğunu yine birkaç hafta önce yazdığım yazıda detaylıca anlatmıştım. Seiko’nun tarihinde spor merkezli ürettiği ilk saati olan Seiko Laurel Alpinist, kendine has dizaynı ile hem yüksek performanslarda şaşmayan hem de klasik çizgileri ile şık zamanlarda da tercih edilebilen bir saat olarak 62 yıllık tarihinde tekrar tekrar tüm saat severlerin gözdesi olmuştur. 140. yılın şerefine Seiko tüm saat severlere bir kıyak geçmiş olmalı ki, 1959’daki o eşsiz tasarıma birebir uyan bir Alpinist’i ilk defa karşımıza getiriyor.

1959 yılında piyasaya sürülen orijinal Alpinist

Seiko’nun spor saati arenasına girişini duyuran bu tasarımı özel kılan özellikler, vidalanmış kasası ile kum ve pisliğin saatin içine girmesini önlüyor olması, geniş saat imleri ve akrep/yelkovanda bulunan Lumibrite aydınlatması ve son olarak Japon dağcıları merkez alarak isimlendirilmiş saatin Alpinist ibaresine gönderme yapan, saat 12, 3, 6 ve 9’da bir dağın zirvesi gibi ucu sivri üçgen biçimindeki imleriydi. Bir pusuladaki 4 ana noktayı da belirler nitelikteki bu sivri imlerin saat 12’de bulunanı ekstra olarak bir ters üçgene sahipti ve böylece gözün rahatlıkla okumasına olanak sağlıyordu. Seiko daha sonra, saat 12’yi belirleyen bu tasarım detayını diğer tüm spor saatlerinde kullandı.

Yeni Seiko Alpinist SJE085 orijinal deri koruma kelepçesi ile beraber gelecek

Alpinist’in 2021 rekreasyonu, 1959 yılındaki orjinal Alpinist’in tüm tasarım detaylarını tekrardan hayata getirmiş. Aynı büyüklükteki imler, siyah kadranın üzerine kondurulmuş ve beyaz dakika imleri iç kısımda ekstra bir dairede toplanmış ve tabii ki Lumibrite aydınlatma unutulmamış. Safir cam bir kutu gibi saatin dış yüzeyini kaplamış ve aynı orjinalinde olduğu gibi kibar hissi korumuş. Deri kayış yine orjinalinde olduğu gibi çift sıra dikişli olarak tasarlanmış.

Bütün bu orjinal sevdası tabii ki yeni teknoloji ile gelişen bazı önemli detayları terk etmelerine neden olmamış. Yeni Alpinist’te, saat 4 ile 5 arasında tarih aralığını, safir camda yansıtmayı önleyici kaplama ve 10 bar basınca kadar arttırılmış kasayı görüyoruz. Mekanizması inceltilmiş 6L35 kalibre, güç rezervi 45 saat olan bu model eklenen bu tüm özelliklere rağmen orjinalinden sadece 1.00mm daha kalın.

Sadece özel Seiko Butiklerde tedarik edilebilecek bu saat 1959 adet limitli üretilmiş ve Ağustos ayında yaklaşık €3,000 liste fiyatı ile stoklarımızda olmasını öngörüyoruz.

Özel ön sipariş fiyatımız ile stoklarımıza almaya hazırlandığımız saatimizin haberini ilk önce alan dostlarımızdan olmak istiyorsanız yazının yorumlar kısmına “SJE085 Alpinist” yazmanız yeterlidir.

Bu özel tasarıma saygı için üretilen limit kısıtı olmadan üretilen SPB243 Alpinist

Eğri oturup doğru konuşalım. Çok istesek de orjinalinin birebir aynısı olan SJE085 Alpinist’e ne yazık ki hepimiz sahip olamayacağız. Bu saate yetecek paramız olsa bile bütün Dünya pazarının ilgisini de hesaba katarsak ülkemize girecek bu saatlerin stoklarımıza giremeden satılacağına eminiz. Bunu hesaba katan Seiko, bu orjinaline sadık tasarımın bir benzerini 3 farklı kadran rengi ile limit kısıtı koymadan bize sunuyor ve açıkcası daha iyi bir formatta.

Bu saatlerin saat imleri ve akrep/yelkovanı gümüş çizgiler ile belirlenmiş ve Lumibrite’ın daha iyi yansımasını sağlamış. Buna ek olarak 6R35 mekanizmaya sahip ,yani 70 saat güç rezervi bulunan saatin, tarih aralığı da saat 3 yönüne taşınmış. Kavisli çizilmez safir camı ve 20 bara kadar dayanıklı kasasını paslanmaz çelik bileziği taşıyor. Yeşil renkli kadranı olan model ise eski Alpinist’lerinkine benzer deri kayışı ile geliyor.

Sırasıyla SPB241 SPB243 SPB245

Bu saatlerin de Ağustos ayında stoklarımızda olmasını bekliyoruz ve liste fiyatı olarak yaklaşık €750 öngörüyoruz.

Özel ön sipariş fiyatımız ile stoklarımıza almaya hazırlandığımız saatimizin haberini ilk önce alan dostlarımızdan olmak istiyorsanız yazının yorumlar kısmına “SPB241-SPB243-SPB245” yazmanız yeterlidir.

Başlıkta yazdığım gibi; “Seiko Hayranı Olmak Bir Başkadır” çünkü Seiko, her sene salgın filan dinlemeden birbirinden güzel ve değişik özelliklere sahip yepyeni saatler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. 140. yılına özel piyasaya sürdüğü her model bir başka güzel ama benim en çok sevdiğim ve piyasa girer girmez elime almak istediğim saatler tabii ki öncelikle orjinalinin birebir kopyası diyebileceğimiz Alpinist SJE085, sonrasında SLA051 yani kömür gri kadranı ile Seiko Prospex ve 140 yıldönümü saatlerinden Seiko 5 Sports SRPG47. Peki sizinki hangisi?

15 Comments

 1. Onur Cevapla

  SPB223 çok acayip bişe olmuş sabırsızlıkla bekliyorum.Bu arada bir gümrük calisani olarak son gelen ilave gümrük vergileri ve bana kalırsa anlamsiz bir sekilde getirilen ihtisas uygulamasi maalesef fiyatları etkileyecek ama bu sanat eserleri kaçmaz bence saygilar

  1. Şeref Çınar Özenç Post author Cevapla

   SPB223 bizim de hayran olduğumuz saatler arasında ve mutlaka stoklarımızda görebileceğiniz bir saat olacaktır. Uygulanan vergiler ve oynak döviz oranları bizleri de çok zor durumda bırakıyor ama elimizden geldiğince en uygun fiyatları ayarlamaya çalışıyoruz.

   Yorumunuz için teşekkür ederiz Onur Bey…

   1. Gökhan yılmaz Cevapla

    Bu yazıda yok ama Seiko5 SRPH19K1 modeli temini hakkında Bi bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.