1 Aralık 2023

Seiko 140th Anniversary Limited Edition Re-creation of King Seiko KSK

Seiko 140th Anniversary Limited Edition Re-creation of King Seiko KSK

1881 yılında kurulmuş Seiko için 2021 yılı önemli bir yıl, çünkü Japon saat üreticisi bu yıl 140. yıldönümünü yaşayacak. Kutlamaları, muhtemelen en az beklenen, vintage bir model ile başlatan marka, King Seiko KSK’nın Re-Craft versiyonu ile göz dolduruyor.

King Seiko KSK’nın Re-Craft versiyonu, 1965 yılında piyasaya sürülen King Seiko KSK’ye (aşağıda gösterilen eski model) dayanıyor ve çok sadık bir yeniden tasarım olmuş diyebiliriz. Orijinal vintage saat, adından da anlaşılacağı gibi, 20. yüzyılın ortalarında Seiko tarafından üretilen iki lüks modelden biri olan King Seiko etiketi altında üretildi – diğeri, tabii ki, ünlü Grand Seiko koleksiyonu ki bugün bu model kendi bağımsız markası ile devam ediyor.

Bu dönemde King Seiko ve Grand Seiko’nun varlığı, o dönemde iki büyük yan kuruluş olan Suwa Seikosha ve Daini Seikosha’nın, ana Seiko markası altındaki dostane rekabetin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Bu iki kardeş şirket, aralarında rekabeti artırmak ve dolayısıyla markada yenilik yapmak amacıyla 1959’da ayrıldı. Bugün piyasanın hatırladığı şeyler çoğunlukla Suwa’nın kreasyonları – örneğin Grand Seiko – ama Daini de lüks odaklı King Seiko koleksiyonu olmak üzere birçok önemli katkı yaptı.

Time+Tide Videolu King Seiko Değerlendirmesi için Tıklayın!

Seiko’nun King Seiko KSK’nin Re-Craft modelini yeniden tanıtması, yalnızca şirketin King Seiko serisini modern çağda ilk açık şekilde kabul etmesi nedeniyle değil, aynı zamanda bu modelin, Seiko’nun gene, Seiko ve Grand Seiko olarak, birbirinden bağımsız iki ana parçadan oluştuğu bir zamanda ortaya çıkması açısından da önemlidir. Aynı zamanda, Seiko’nun kendi lüks saatlerini genişletmeye devam ettiği ve geleneksel Grand Seiko alanına daha fazla köprü kurduğu bir zamanda geliyor. Grand Seiko geçen ayın başında 140. Yıl Dönümü saatini piyasaya sürdü, yani ilk Grand Seiko’yu yeniden oluşturan özel bir pembe altın modeli. King Seiko’nun bu modelinin şirket içi rekabete işaret etme olasılığı pek olası görünmüyor, ancak paralellikler ortada.

 

Teknik Özellikler

King Seiko KSK’nin Re-Craft çelik kasası 38.1 x 11.4 mm boyutlarında ve aynaya benzer bir parlaklık için Seiko’nun imzası olan “Zaratsu” cilasıyla tamamlanmış. Kasası, sivriltilmiş bir görünüm için kenarlarına eğimli kalın çıkıntılara sahip; büyük, derin yivli bir kurma kolu var ve kutu şeklindeki safir kristali çevreleyen ince, cilalı bezel sade tasarımı koruyor. Kasa, vintage Seiko imzalı kopçası bulunan, siyah timsah derisi kayışla bileğe sabitleniyor. İlginç bir şekilde – ve Seiko’nun saati üretmedeki detay odaklı çabalarının bir kanıtı olarak – hem kurma kolu hem de kopça, 1965 orijinallerinin birebir olarak re-craft edilmiş (yeniden geliştirilmiş) halleridir.

 

Kadranda, Seiko hayranlarına çok tanıdık gelen ve eski King Seiko hayranlarını çok heyecanlandıracak bir stil buluyoruz. Kadran, gümüş güneş ışını rengi ile dış taraftan dolaşan siyah noktacıklar ile ve dışa çıkıntılı vurgular ile saatleri gösteriyor. Saat 12, eski modelde olduğu gibi çift yönlü ve dışa çıkıntılı. Saat 3 konumunda, genel tasarıma uyum sağlayan eğimli, çerçeveli bir tarih penceresi bulunurken, uygulanan Seiko logosu kadranın üst kısmında yer alıyor. King Seiko logosu, modelin diğer bazı detaylarıyla birlikte, saat 6 pozisyonunun üzerinde hizalanmış. Ortaya monte edilmiş dauphine stili akrep ve yelkovan, saati ve dakikaları gösterirken, ince bir saniye işaretçisi ise tasarımı tamamlıyor.

 

Bir başka vintage özellik, saatin diğer özelliklerinin de lazerle oyulduğu sağlam kasanın arkasında bulunuyor. Tam ortada, orijinal modellerde de görülenin benzeri, kalkan figürlü, altın bir King Seiko amblemi var. Amblem, Grand Seiko’da görülen ve şu anda ünlü olan aslan amblemine alternatif olarak üretilmiş olması açısından değerlendirildiğinde çok önemli. Aslan amblemi bu yarışmada galip geldi, işte bu yüzden tarihi kalkan figürünü modern bir saatte görmek çok dikkat çekici ve kabul etmemiz gerekiyor ki, hem vintage hem de modern saat koleksiyoncuları tarafından ilgi çekeceği kesin.

 

Kalkan ambleminin arkasında ve 50 metre suya dayanıklı cilalı kasanın içinde, “Re-Craft” modelinin en modern parçası yer alıyor: mekanizması. Yeni King Seiko KSK, Seiko’nun daha lüks bir şekilde tasarlanmış mekanizmalarından biri olan ve 2018’de piyasaya sürülen Seiko Calibre 6L35’e ev sahipliği yapıyor. Otomatik mekanizma 28.800 vph frekanslı, 4.800 A / m’ye kadar manyetik dirence sahip. 26 taş barındıran saat, 45 saatlik güç rezervine sahiptir.

Fiyatlar ve Ulaşılabilirlik

King Seiko KSK’nin yeni Seiko Re-Craft modeli Ocak 2021’de satışa sunulacak ve toplamda 3.000 adet ile limitli olması planlanıyor. Bu makalenin yayınlandığı tarihte Seiko yalnızca Avrupa için 3,400 € – 4,116 $ aralığında bir fiyat açıklaması yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.