28 Kasım 2023

Seiko Alpinist ismini nereden alıyor? Alpinist’in yeni modelleri ABT Saat’de

Seiko ve onun derin hikayeleri ile ünlenen saatleri her yeni versiyonu ile bizi kendisine hayran bırakıyor. ABT Saat için sosyal medya danışmanlığı yaptığım ilk yıllarda saatçiliğe ve onun minik detaylarla dolu Dünyasına çok yabancıydım. Mekanik mühendisliğin sanat ile birleştiği horoloji bilimi, kendini bazen hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde ortaya çıkarıyor.

‘Alpinist geldi mi?’ ya da ‘Alpinist elinizde var mı?’

Bu soruları instagram mesaj kutumuzda gördüğümde, birileri benimle dalga geçiyor herhalde diye düşünmüştüm. Biz Seiko satıyoruz ve onun farklı alt markaları da Prospex, Presage, Premier, vs

‘Alpinist de nedir?’

Bu yazdıklarımı okuyan sadık Seiko severler, vallahi beni aforoz edecekler biliyorum ya da ABT Saat nasıl olur da bu kadar kör cahil bir sosyal medya sorumlusu işe almış diye söylenecekler. 2017 yıllarında ABT Saat ile çalışmaya başladığımda, saatleri takip eden birisiydim ve kolumdaki eşsiz Rolex’im, koleksiyonumdaki 5-6 saatim ile kendimi çok bir saat hayranı sanıyordum ama Seiko’nun kültürüne ve o kültürün geliştirdiği tarihe çok yabancıydım. Bir ömre bedel koleksiyoner saatlerinin eşsiz tarihini, o saatlerin değerini, kolda takmaktan öte sadece sahip olmanın hafifliği ile ölçmenin ne demek olduğunu Seiko Dünya’sını keşfettiğimde anladım.

Beni de, daha işimin ilk günlerinde, kendine hayran bırakan, doğum tarihi halen bir tartışma konusu olsa da, Seiko’nun 1959 olarak belirttiği (bazı kaynaklar 1961 olarak belirtiyor), her koleksiyonerin mutlaka sahip olmak istediği Alpinist’in yeni modelleri ile ilgili yazacağım.

Alpinist’in eşsiz tarihi ile ilgili ince detaylar vererek sizi yormak istemiyorum. Bu yazıyı yazmamın asıl sebebi ABT Saat stoklarında da yerini alan yeni modellerin öne çıkan bilgilerini sizlerle paylaşmak ama merak edenler ve aşağıdaki soruyu sorup da cevabını bulamayanlar için kısaca bazı bilgiler paylaşmadan edemedim:

‘Bu saat neden bu kadar meşhur ve neden her koleksiyonerin sahip olmak istediği bir saat?’ 

Alpinist, ilk üretildiğinde Seiko’nun en eski alt markası, Laurel tarafından üretilmişti. Aşağıda gördüğünüz 1913 yılı üretimi olan Laurel saatinde, Seiko kelimesi bile geçmiyordu. 

1913’de Seiko’nun mekanizmasını kullanan ilk Laurel Saat

Sene 1959 (ya da 1961) olduğunda aynı alt marka ‘Laurel Alpinist’ adında bir saat çıkarıyor ve bu tasarım Seiko tarihinde bir mihenk taşı haline geliyor, çünkü bu saat; Yama-Otoko yani geneli dağlık olan Japonya’nın, en sportmen kimliği Japon dağcılarından esinlenilerek, spor meraklıları için üretilmiş ilk Seiko saati olma ünvanını üzerinde taşıyor.  

Laurel markasının ilk çıkardığı Alpinist 1959

Yani bugün Seiko’nun Prospex ailesinde görmüş olduğunuz bir çok gündelik şıklıktaki, sportmen denebilecek saat tasarımlarının ilk esin kaynağı bu saat diyebiliriz. Bununla beraber, Alpinist, her ne kadar kaderin bir cilvesi diyebileceğimiz şekilde Seiko markasının spor ile ilişkisini ilk defa üzerinde taşıyan saati olsa da, harika tasarımı ile dress-watch diyebileceğimiz derecede de şık bir saat. İşte tam da bu yüzden sahibinin asla kolundan çıkarmak istemeyeceği, her koşulda takmak isteyeceği bir saat özelliği ile öne çıkıyor.

Seiko Champion 850 Alpinist 1963

Aradan yaklaşık 30 yıl geçtikten sonra, Seiko aynı markayı tekrardan ele aldı ve 3 farklı tasarım ile saat severlerin karşısına çıktı. Bu sefer, 2006 yıllarında Japonya pazarı için piyasaya sürdüğü SARB017 modeli ile ulaşılabilir fiyatı, ‘Japon Kaşiflerin’ saati ünvanı, hem de Seiko markası arşivindeki eşsiz konumu ile forumlarda çokça paylaşılan ve koleksiyonerler arasında ticareti yapılan bir saat olmaya başladı. 

Seiko Alpinist SARB017 2006

İşte düşünün; ben 2017 yılında ABT saatin sosyal medya sorumlusu olarak işe başladığımda, herkes ,aradan 11 yıl geçmesine rağmen, halen bana bu saati soruyordu. Kült bir klasik haline gelmiş tasarımın öne çıkan özellikleri, altın saat imleri, katedral tasarımlı akrep/yelkovan, kendine hayran bırakan yeşil kadran ile beraber saat 4’te bulunan Crown, iç bezelde bulunan pusulası ve küçük çaplı olmasına rağmen 200 Metre su basıncına dayanıklı olmasıdır . Alpinist, bu kendine has tasarımı ile hem şık etkinliklerde hem de sportif/gündelik kullanımlarda her zaman öne çıkacak bir saat haline geldi ve günümüze kadar Seiko’nun SUMO, Monster ve SKX007 gibi kült saatleri arasında en çok aranan saati oldu.

Seiko SARB017 Alpinist

Şimdi geleceğe dönüş yapıyoruz ve önümüzdeki belki 10, belki de 30-40 sene için herkesin soracağı, arayacağı ve arayıp da bulamayacağı saatlere bakıyoruz. Yeni Alpinsit’ler eskisi gibi 6R15 değil daha iyisi 6R35 mekanizmaya sahip, arttırılmış 70 saatlik güç rezervi, güçlendirilmiş safir kristal camı ve tarih kısmına eklenmiş büyüteç ile karşımızda. Açık arka kasası bulunan saatin, siyah (SPB117J),  krem (SPB119J)  ve yeşil (SPB121J) olmak üzere 3 farklı kadran rengi bulunuyor; yeni Alpinist’lerin önemli bir detayı da kadranında gördüğümüz Prospex ailesinin X logosu.

Yeni Alpinistler (sırasıyla) SPB121 SPB117 SPB119 stoklarımızda incelemek için tıklayınız!

Seiko bu tasarımı daha da özel kılmak için aynı teknik özelliklere sahip ama görenleri kendine hayran bırakan kadran renkleri ile 2020 adet limitli Alpinist – Mountain Glacier rumuzlu – saatler de üretti (SPB199J)  ve evet, bu model de ABT stoklarında ,bu yazının yazıldığı tarihler itibariyle, bulunmaktadır. Japon Dağcıların saati Alpinist’ler bu limitli üretimde, kadranlarında dağ buzullarının rengini aldı ve saatinize her baktığınızda hayallere kapılacağınız bir derinliğe sahip oldu. Zümrüt yeşili renginde kadranı ve cilalanmış paslanmaz çelik saat imleri ile ayrı bir değere sahip bu saati de sitemizde inceleyebilirsiniz. 

Seiko Prospex Alpinist Mountain Glacier SPB199J

Evet biliyoruz, sosyal mesafe ve sokağa çıkma yasakları ile satın alacağımız böylesi değerli saatleri takabileceğimiz bir ortam bulamıyoruz ama Alpinist, başkalarına göstermek için takılacak değil, 1959 yılından bu yana 7 farklı jenerasyonu ile öyküsünü hep anlatacağınız bir saat olarak koleksiyonunuza hemen eklemeniz gereken bir saat. Nesiller boyu elden ele geçecek, değerini/tarihini asla kaybetmeyecek bir anı saati olan Alpinsit’i mutlaka incelemenizi ve ,saat hobiniz var ise, evde kapalı kaldığımız bu sıkıcı zamanlarda kolunuza takarak kendinizi biraz şımartmanızı tavsiye ederiz!

4 Comments

 1. Serkan H. (Kastamonu) Cevapla

  Kulvara yabancı olarak başlamışsınız evet, bunu itiraf ederek yazıyı ele almanızı takdir etim. Seiko serileri gerçekten başka birer dünyadır. 15 Adet kol saatimden 5 tanesi Seiko’nun nam salmış serilerinden oluşuyor. Mekanik saat işçiliğinde Japon Seiko her zaman kaliteli, güzel ve güvenilir ürünler sunuyor.

  1. Şeref Çınar Özenç Post author Cevapla

   Yazıyı beğenmiş olmanız beni çok mutlu etti, Serkan Bey. Sizin gibi değerli koleksiyonerlerin okuduğu bir blogun yazarı olmak beni çok heyecanlandırıyor. Özellikle araştırmamı istediğiniz başka konular varsa buradan bana her zaman bildirebilirsiniz. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

 2. Metin A. Cevapla

  Gerçekten ikonikleşen bir model. Sadece kendi fiyat aralığındaki bir saat için arka kapakta safir kristal yerine hardlex kullanılmış olması bu saat üzerinde yapılmaması gereken bir tercih olmuş.

  1. Şeref Çınar Özenç Post author Cevapla

   Saygılar Metin Bey; gerçekten de modele olan hayranlığımız sizinkiyle eş değerdedir. Seiko Hardlex, aynı zamanda bir cam üreticisi olan Seiko’nun tecillenmiş kristalidir ve mineral bir cam olarak sınıflandırılır. Seiko Hardlex ya da miniral kristalleri, çizilmezliği ve kırılmazlığı arttırılmış özel işlemlerden geçmektedir ve güzelliği, uzun süre dayanıklılığını korumasına rağmen maliyetinin daha az olmasıdır. Bu aynı zamanda, uzun yıllar sonra tene değdiği için kirlenecek camı değiştirmek istediğinizde işinizi kolaylaştıracak bir detaydır; bilgilerinize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.