Seiko Prospex Marinemaster 200 İle Derin Maviliklere Doğru…

seiko-spb187-prospex-marinemaster-erkek-kol-saati-1515çç

Seiko dalış saatlerinin rönesansı hız kesmeden devam ediyor. Daima daha iyiyi hedefleyen Seiko, SPB187J modeliyle, Japon efsanesinin dalış saatlerine olan bakış açısını, görece ulaşılabilir bir fiyat etiketiyle birleştirerek hayranlarına sunuyor.

seiko-spb187-prospex-marinemaster-erkek-kol-saati-16

(Kaynak:www.watchclicker.com)

Her ne kadar dalış saatlerine karşı sempati besleyen saat severler azımsanmayacak kadar fazla olsa da bu tarz saatleri doğal ortamlarında yani derin sularda kullananların sayısı bir hayli az. Doğrusu bu duruma pek şaşırmıyorum. Ne de olsa modern dalış bilgisayarları mekanik dalgıç saatlerini tahtlarından indireli yıllar oldu. Peki, bu yüksek teknolojilerle donatılmış aygıtlara rağmen dalgıç saatleri nasıl oluyor da tüm saat endüstrisi içinde en popüler kategorilerden biri olabilme üstünlüğünü ısrarla koruyor? Cevap basit; artık dalgıç saatleri gerçek dalgıçlardan ziyade öncelikli olarak saat zevkinde belli bir seviyeye ulaşmış koleksiyoncuları hedefliyorlar. Haliyle Seiko gibi bir dalış saatleri uzmanına da günümüz saat dünyasında büyük bir sorumluluk yükleniyor.

seiko-spb187-prospex-marinemaster-erkek-kol-saati-19

(Kaynak:www.watchclicker.com)

seiko-spb187-prospex-marinemaster-erkek-kol-saati-12

(Kaynak:www.watchclicker.com)

Bir dalış saatini bileğinize taktığınızda belli bir seviyede su geçirmezliğe sahip bir zaman makinesinden çok daha fazlasına sahip olduğunuzu hissedebilmeniz için markalar büyük eforlar sarf ediyorlar. Kasa, bilezik, mekanizma, cam ve diğer malzemelerin yarattıkları bir yana o markanın ve modelin tarihçesi, tasarımındaki her bir milimetrenin hikayesi ve onu efsaneleştiren her detay bir bütün halinde saatin bilekte yarattığı hissiyatı etkiliyor. İşte tam da bu noktada özellikle Seiko’nun dalgıç saatlerini ayrı bir kategoride değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

seiko-spb187-prospex-marinemaster-erkek-kol-saati-5

(Kaynak:www.watchclicker.com)

Seiko’nun yeni Prospex logosunu kadranında gururla taşıyan SBP187J için ilk olarak 1968 yılında tanıtılan 6159-7001 modelinin günümüz saatçilik dünyasına modern bir yansıması diyebiliriz. İlk olarak göze çarpan detayların başında, bence, saat 4 pozisyonundaki kurma kolu geliyor. İster dalış kıyafetinin üstüne giyin ister çıplak bileğinize, Seiko SBP187J’nin kurma kolu her koşulda maksimum konforu ve kullanışlılığı garantiliyor. Siyah renkli, tek yöne dönebilen dalış bezelinin hemen içinde bizi selamlayan ışın desenli ve mavi renkli kadran, göz alıcılığıyla saatin çekicilik katsayısını başka bir boyuta taşımayı başarıyor. Büyük ebatlı indislerin SuperLuminova dolguları sayesinde karanlıkta ve su altında maksimum görünürlük sunabilen SBP187J bir dalgıç saatinde olması gereken her detayı bünyesinde barındırıyor. İç yüzeyinde yansımayı engelleyen kaplamaya sahip safir kristal camla donatılan modelin su geçirmezlik değeri ISO 6425 standartlarına göre 200 metre olarak belirlenmiş.

seiko-spb187-prospex-marinemaster-erkek-kol-saati-7

(Kaynak:www.watchclicker.com)

Saatin kasası paslanmaz çelikten üretilmiş ve üzerine Diashield adı verilen, süper sert kaplama işlemi uygulanmış. Bu kaplama sayesinde Prospex modeli çizilmelere karşı ekstra dayanıklı hale getirilmiş. 42mm çapındaki kasanın kalınlığı 12,5mm, iki boynuz arası dikey mesafe ise 48,8mm. Bu haliyle Seiko SBP187J, ebatlarına kıyasla, bilekte son derece konforlu bir duruş sergiliyor. Saat, 186 gramlık ağırlık değeriyle, kolunuzda sıkı ve sağlam bir model taşıdığınızın sinyallerini veriyor.

seiko-spb187-prospex-marinemaster-erkek-kol-saati-2

(Kaynak:www.watchclicker.com)

seiko-spb187-prospex-marinemaster-erkek-kol-saati-11

(Kaynak:www.watchclicker.com)

Seiko SBP187J, in-house geliştirilen ve üretilen otomatik kalibre 6R35’e ev sahipliği yapıyor. Bu mekanizma Seiko’nun orta seviye olarak kategorize ettiği, saniye durdurma ve elle kurma özelliklerini de barındıran serisine ait. 24 taşlı kalibre saatte 21600 titreşimde çalışıyor ve yaklaşık 70 saatlik güç rezervine sahip. Her ne kadar Seiko bu mekanizma ailesi için günlük +25, -15 saniyelik bir sapma aralığı belirtse de gerçek hayatta 6R35’li saatlerin çok daha hassas çalışabildiği ve yüksek performans gösterdiği bilinen bir gerçek.

seiko-spb187-prospex-marinemaster-erkek-kol-saati-13

(Kaynak:www.watchclicker.com)

seiko-spb187-prospex-marinemaster-erkek-kol-saati-14

(Kaynak:www.watchclicker.com)

Paslanmaz çelikten üretilen, büyük tip baklalı bileziğiyle hem dayanıklılığı hem de konforu garantileyen Seiko Prospex, çift kilitli katlanır tokasıyla üstün mühendisliğini gözler önüne seriyor. Tıpkı kasada olduğu gibi saatin bileziği de Diashield ile kaplandığından, SBP187J’nin bir bütün halinde çiziklere karşı dayanıklı olduğundan söz edebiliriz. Klipste yer alan hassas ayar delikleri sayesinde her bileğe tam olarak ayarlanabilmesi ise saatin artılarından bir diğeri. Bilezikte yer alan ve dalgıç kıyafetlerinin üzerine rahatça takılabilmesini sağlayan eklenti de standart özellikler arasında.

Marka: Seiko

Model: Prospex

Referans: SBP187J

Kasa malzemesi: Paslanmaz çelik

Kasa çapı: 42mm x 48,8mm

Kasa kalınlığı: 12,5mm

Mekanizma tipi: Otomatik

Kalibre: 6R35

Özellikler: Saat, dakika, merkezi saniye, tarih

Güç rezervi: 70 saat

Cam: Safir kristal

Cam arka kapak: Yok

Su geçirmezlik: 200 metre

Boynuz aralığı: 20mm

Bilezik/Kayış: Paslanmaz çelik

Klips/Toka: Paslanmaz çelik

Ağırlık: 186 gram

 

 

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.