27 Kasım 2023

Seyahatlerin Vazgeçilmezi: Grand Seiko Automatic GMT

GMT fonksiyonu bulunduran saatler hem o an bulunduğunuz konuma ait zamanı hem de istediğiniz ikinci bir zaman dilimini daha göstermesiyle seyahatlerin vazgeçilmezi olmuştur.

Seyahatlerin Vazgeçilmezi: Grand Seiko Automatic GMT

GMT fonksiyonu bulunduran saatler hem o an bulunduğunuz konuma ait zamanı hem de istediğiniz ikinci bir zaman dilimini daha göstermesiyle seyahatlerin vazgeçilmezi olmuştur. Grand Seiko da bu çok kullanışlı olan fonksiyona sahip saatleri her zaman koleksiyonunda bulundurmuştur. Bu zamana kadar Quartz, Spring Drive ve Hi-Beat (saatlik 36.000 vuruş yapan mekanizmadır) saatlerde karşımıza çıkan bu fonksiyon; koleksiyonerler tarafından otomatik ve saatlik 28.800 vuruş yapan versiyonunda da talep edilmiştir. Grand Seiko; koleksiyonerlerin bu isteğini yerine getirerek SBGM245 ve SBGM247 modellerini yarattı.

Bu saatlerden SBGM245, gece mavisi renginde bir kadrana sahipken; SBGM247 ise açık yeşil bir kadrana sahiptir. Her iki kadranda da “güneş ışını” deseni bulunmaktadır ve bu desen; kadrana farklı açılardan bakıldığında ışığı yansıtarak kadranda bir kum saati görüntüsü oluşturmaktadır. Gece mavisi kadrana sahip modelde (SBGM245) kırmızı GMT kolu ve açık yeşil kadrana sahip modelde (SBGM247) bulunan turuncu renkte GMT kolu ile kadranda yüksek bir kontrast elde edilmiştir.

Seyahatlerin Vazgeçilmezi: Grand Seiko Automatic GMT

İndekslerde, akrep ve yelkovanda hem Grand Seiko’nun ünlü olduğu el finisaj tekniklerini, hem de karanlıkta parlayan LumiBrite materyali görmemiz mümkündür.

İki model de 40.5mm kasa çapına, 14.4mm kasa kalınlığına, 20mm lug aralığına ve 48.9mm lug-to-lug’a sahiptir. Bu ölçüler göz önüne alındığında birçok kişinin bileğinde çok şık duracak saatlerdir diyebiliriz. İki saatte de çift bombeli safir cam kullanılmıştır ve kasa arkasının çelik olması saatin sportif karakterini desteklemektedir. 200 metre su geçirmezliğe sahip olan bu iki yeni modelde tarih penceresi ve vidalı tepenin saat 4 yönünde konumlandırılması saate dengeli bir görünüm kazandırmıştır.

Seyahatlerin Vazgeçilmezi: Grand Seiko Automatic GMT

Seyahatlerin Vazgeçilmezi: Grand Seiko Automatic GMT

İki saatte de kalibre 9S66 kullanılmıştır ve saatler 4.800 A/m ‘ye kadar manyetizmaya dayanıklıdır. 9S66 kalibresi 72 saatlik güç rezervine sahiptir ve kronometre standartlarından bile üstün, günlük +5/-3 saniye sapma oranına sahip olan bu kalibre saatlik 28.800 vuruş yapmaktadır.

Yeni otomatik GMT Grand Seiko’lardan birine sahip olmak için ön sipariş verebilir veya detaylı bilgi almak için mağazamızla iletişime geçebilirsiniz.

Adres. Kanyon Büyükdere Cad. No:185/63a Levent / İstanbul
Telefon: +90 212 353 0 911

Umut Kuş
(Fotoğraf kaynağı: https://timeandtidewatches.com/)

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.