29 Kasım 2023

Sinn 903 İle Göklerin Hakimi Olun

Alman saatçiliğinin yüksek performanslı ismi Sinn, pilot kronograflarında yeni standartları belirliyor.

Sinn 903’ü anlatmaya başlamadan önce olası bir yanlış anlaşılmayı gidermek isterim. Evet, bu saate baktığınızda bir diğer havacılık temalı kronograf olan Breitling Navitimer ile neredeyse aynı göründüğünü fark etmiş olmalısınız. Kuvars krizi sonrası zor zamanlar geçiren Breitling, şirkete ait bazı özelliklerin ve tasarımların tasfiyesine karar veriyor. Breitling’in tescilli tasarımı; Navitimer da bu ekonomik buhrandan etkileniyor. Hayatını havacılığa adamış Helmut Sinn bu duruma kayıtsız kalamıyor ve  Breitling’in 806 ve 809 numaralı saatlerin tasarım kullanım haklarını satın alıyor. Bu andan itibaren ortaya çıkan sonuç ise üstün Alman mühendisliği ile İsviçreli tasarımın kusursuz bir sentezi oluyor.

(Fotoğraf Kaynağı: www.timeandtidewatches.com)

Sinn, 903 modelini, navigasyon kronografı olarak adlandırıyor. Bunun sebebi de saatin kadranında ve kaydırılarak çevrilebilen bezelinde yer alan sayılarla yapılabilecek hesaplamalardan geliyor. Bu logaritmik ölçek bilgisayarının nasıl kullanıldığını birkaç örnekle açıklayayım. Dairesel hesap cetveli, kadranın dış çervesine yerleştirilmiş sabit ve bezelde yer alan hareketli sayılardan oluşur. Bu sayıların kombine kullanımı, basit matematiksel hesaplamalarda kullanıcıya kolaylık sağlar.

Bu özelliği çarpma işlemi için kullanabilirsiniz. Kadranın en dışında, siyah kısımda yer alan 10 sayısı referans noktanızdır. Örneğin, 9 kere 8’i hesaplamak istiyorsunuz. Gri renkli bezelde 9(0) sayısını kırmızı renkli 10 sayısı ile aynı hizaya getirirseniz, çarpmak istediğiniz 8 sayısının bezeldeki karşılığı olan 72 istediğiniz sonuca işaret eder.

Aynı mantıkla bölme işlemi de yapabilirsiniz. 30’u 4’e bölmek istediğinizi varsayalım. Bezeldeki 30 sayısını, kadrandaki 4(0) ile aynı hizaya getirdiğinizde, kırmızı renkli 10 sayısının işaret ettiği 7(5) sayısı istediğiniz sonucu gösterir.

Sinn 903 saatinizin bezelini hız ve mesafe ölçümü için de kullanabilirsiniz. Bunun için pilotların aşina olduğu E6-B hesap cetvelinden yardım alınır. Çift yönlü dönen bezel sayesinde yakıt tüketimini, uçuş süresini, yer hızını, rüzgar etkisini ve hızlı birim dönüşümleri (deniz mili/kilometre – galon/litre – fit/metre – pound/kilogram) hesaplamak mümkündür.

Bezel sayesinde Celsius derecesini Fahrenheit derecesine çevirebilirsiniz. Öncelikle bir Fahrenheit derecesinin bir Santigrat derecenin 5/9’una eşit olduğunu ve Fahrenheit cinsinden sıcaklıktan 32’yi çıkarmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunu yaptıktan sonra, 5’i (bezelde 50) sabit ölçekte 9 hizalayacak şekilde ayarlayın. Karşılık gelen değerden 32’yi çıkardıktan sonra elde ettiğiniz sayı için sabit ölçeğe bakın. Bunun karşısındaki sayı Fahrenheit cinsinden eşdeğerdir.

Yakıt tüketimi hesaplaması için pilotun üç değişkenden en az ikisini bilmesini gereklidir. Yakıt miktarı, süre, saatlik yakıt tüketimi. Pilotun saatte 22 litre yakıt yakan bir uçağı uçurduğunu ve uçuşun 4 saat veya 240 dakika süreceğini hayal edin. Yakıt tüketimini hesaplamak için, 22’yi (litre) 12’deki saat işaretçisinin karşısına getirin ve 240 dakikada (24) 88 (litre) rakamı okuyabilirsiniz.

(Fotğraf Kaynağı: www.timeandtidewatches.com)

Tırmanma veya alçalma hızını hesaplamak için yine, pilotun üç değişkenden en az ikisini bilmesi gerekir; irtifa, zaman, alçalma veya tırmanma hızı. Örneğin, uçak dakikada ortalama 600 fit hızla 8.500 fit tırmanıyorsa, zamanı (gerekli irtifaya ulaşmanın ne kadar süreceğini) hesaplamak için pilot bezeldeki 600 (60) değerini kırmızı 10 sayısına göre hizalar. Son rakıma (8500 için 85), yani 14.10 dakikaya karşılık gelen sayı istediğiniz sonuca işaret eder.

Gördüğünüz üzere bu karmaşık gibi görünen ancak kullanımı son derece basit hesap cetveli, elektronik ekipmanlardan uzak bir pilot ya da maceraperest için son derece işlevsel özelliklere sahiptir.

Bu kadar teknik bilgiden sonra Sinn 903’ün saatçiliğe dair özelliklerine geri dönelim. Parlak ve fırçalanmış yüzeylerin bir arada kullanıldığı, 41mm x 14,5mm ölçülerinde kasa ile donatılan 903, Sinn’in üstün üretim kalitesi felsefesini sonuna kadar taşıyan özelliklerle donatılmış. Saatin ön yüzündeki safir kristal camın her iki tarafı, arka kapaktaki camın ise sadece iç tarafı yansımayı engelleyen katman ile kaplanmış. Saatin tepesi vidalanarak yerine sabitleniyor. Sinn 903, pilot saatlerinden hiçte alışkın olmadığımız bir şekilde 100 metreye kadar su geçirmezlik değeri sunuyor ve bu durum DIN 8310 standartları ile güvence altına alınıyor. Saatin döner bezeli ise kasanın sol üst kısmına yerleştirilmiş ikinci bir tepeden kontrol ediliyor.

(Fotoğraf Kaynağı: www.timeandtidewatches.com)

Kadrandaki siyah ve gümüş renkli gölgeler elektro kaplama işmeni ile reklendirildiğinden, yıllar geçse saatin ilk günkü ihtişamından hiçbir şey kaybetmeyeceği garanti altına alınıyor. Kollarda ve indislerde bulunan SuperLuminova sayesinde 903’ün gece görünürlüğü de maksimum seviyeye çıkarılıyor. Saat 4:30 hizasında bulunan tarih penceresiyle de işlevsellik bir sonraki boyuta taşınıyor.

Sinn 903, La Joux Perret üretimi 8000 serisi kalibre ile hayat buluyor. DIN 8309 standartlarına göre anti-manyetik özelliğe sahip mekanizma, 28 taşlı, saatte 28800 titreşimde çalışıyor ve 60 saatlik güç rezervine sahip. Kolon çark koordinatörüyle idare edilen kronografa sahip LJP8000, kronometre standartlarında zaman tutma kabiliyetiyle dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

Sinn 903, markanın üstün standartlarda ürettiği paslanmaz çelik bilezik ve deri-kauçuk kayış seçenekleriyle satın alınabiliyor. Gelmiş geçmiş en ikonik pilot saat tasarımlarından biri olan Sinn 903’e, markanın Türkiye distribütörü ABT Saat güvencesiyle sahip olabilirsiniz.

Marka: Sinn

Model: 903 St B E

Referans: 903.040

Kasa malzemesi: Paslanmaz çelik, 316L

Kasa çapı: 41mm

Kasa kalınlığı: 14,5mm

Mekanizma tipi: Otomatik, kronograf

Kalibre: LJP8000, 28 taşlı, 28800 titreşim/saat

Özellikler: Saat, dakika, küçük saniye, kronograf, tarih

Güç rezervi: 60 saat

Cam: Safir kristal, çift taraftan AR kaplamalı

Cam arka kapak: Var

Su geçirmezlik değeri: 100 metre

Boynuz aralığı: 22mm

Bilezik/Kayış: Paslanmaz çelik, deri, kauçuk

Klips/Toka: Paslanmaz çelik

Ağırlık: 88 gram(bilezik/kayış hariç)

 

 

Paylaş

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.