2 Aralık 2023

SPB149 ve ünlü Captain Willard’a Odaklandık

SPB149 ve ünlü Captain Willard’a Odaklandık

Geçtiğimiz yıl yeni çıkmış saatleri değerlendirdiğimizde, Seiko’nun piyasaya sürdüklerinin bir adım öne çıktığını görüyoruz. Her yıl, hem koleksiyonerlere odaklanan hem de bir markanın hayatta kalmasını sağlayan kitlesel pazara uygun saatlerin en iyilerini Seiko üretiyor. Özellikle bu yıl, Seiko’nun diğer tüm markaları açık ara geride bıraktığını söyleyebiliriz. Bu yazımda, ABT Saat için SPB149 ve ünlü “Captain Willard” ın bir tekrarı olan yeni dalgıç saati SPB 151 / 153 üzerine odaklandım. Bu saatler Prospex ailesinin üyeleri olarak ‘premium’ saatler sınıfına giriyorlar olsa da 10.000 TL civarında fiyatları yine de kalitesine göre oldukça uygun görünüyorlar.

Seiko dalgıç saatleri, saatlere ilgi duyan insanları bir araya getiren saatlerdir. Hemen hemen herkes giriş seviyesi olarak niteleyebileceğimiz ya da biraz daha pahallı Seiko diver sahibi oldu. Ve eğer ki Seiko diver henüz almadıysanız, özellikle almamayı tercih etmiş birisinizdir. Saat severler arasında, ucuz bir Seiko diver bile, saat meraklısı olduğunuzun kanıtıdır. Genellikle yeni saat hayranlarına önerilen ilk saatlerdir ve bu noktada saat tutkunu haline gelirseniz, başka birçok marka ya da modele (daha fazla Seiko modellerine) bulaşma ihtimaliniz yükselir. SKX’ler ve Monsterlar dünyada kabul görmüş bir aşinalığa sahiptirler, saat severlerin avuçlarının içi gibi bildikleri ve ilk kez sahip olanların da çabucak alıştıkları saatlerdir. Dayanıklı, kendine has bir güzelliğe ve çok da abartılı olmayan bir çekiciliğe sahiptirler. İncelik ve rafine edilmişlikten uzaktırlar. Son birkaç yılda Prospex ailesinin daha yüksek fiyatlı dalgıçları çıktıkça, zaten çok çeşitli olan Seiko kataloğu dolmaya başladı ve bazı Seiko koleksiyonerleri bile bir önceki modele bu kadar benzeyen bir saat için iki kat fazla (ya da daha fazla) para harcamak noktasında şüpheci olmaya başlamışlardı. 

Seiko Prospex Diver Captain Willard Turtle SPB151

Buna ek olarak, SPB149 ve SPB151 elbette garip bir zamanda piyasaya çıktı. Bu saatlerin her ikisi de piyasaya sürüldüklerinde epeyce ilgi uyandırdı ve hepimiz Instagram’da ve diğer mecralarda defalarca reklamlarını gördük, ancak ‘normal’ bir yılda nasıl karşılanacaklarını merak etmemek imkansız. Alışveriş noktalarının kısıtlama olmaksızın açık olduğu ve saat hayranlarının saatlere dokunarak alışveriş yapabildiği bir düzlemde bu saatler çok daha fazla kişiye ulaşabilirdi. Her saati doğru bir şekilde değerlendirmek için ona dokunmak, bileğe takmak gerekliliğine inanıyoruz ama özellikle bu yeni sürüm saatlerin katalogdaki benzer diğer daha ucuz modellerden ayıran üstünlüğünü anlamanız için onları kesinlikle hissetmeniz gerekli. Yeni sürümlerdeki gelişimler, birlikte değerlendirildiğinde dikkat çekici ama fotoğraflarda veya teknik özelliklerinde bu kadar bariz bir şekilde ortaya çıkmıyorlar. İnce ince detaylar, bir kurma kolu ve bir bezelin hareketi ve saatin eldeki ağırlığı ve bu ağırlığın bilekteki hissiyatı gerçekten de canlı olarak deneyimlenmeli. Bu yıl ne yazık ki bu deneyimden mahrum kaldık ve umuyoruz ki 2021’de daha fazla insan bu saatleri ilk kez deneyebilecekler.

Bu saatlerden birini görmeden satın aldıysanız, ki çoğunuzun böyle yaptığını biliyoruz, dokunabildiğinizde beklentileriniz kesinlikle aşılmış olmalıdır. Saatinizi kutudan çıkardığınız ve ilk defa elinize aldığınız o anın kritik bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Bir saate hatırı sayılır miktarda para harcadığınızda, onunla yaşayacaksanız ve uzun süre keyif alacaksanız. Hemen olumlu bir izlenim bırakması gerekir. Bu yeni saatlerden birine ilk kez dokunan ve etkilenmediğini söyleyen biriyle tanışacağınızı sanmıyorum.

Seiko Prospex Diver Captain Willard Turtle SPB151

Ne yazık ki, giriş seviyesi bir saatten etkilenmemek sanatsal beklentileri olan kişilerde görülüyor. Forumlarda ve önemli saat eleştirileri yapan sitelerde uzman görüşlerini inceleyerek, ISO sertifikalı bir dalgıç saatini birkaç yüz dolara kitlelere ulaştırmak için kısılan maliyetlerin hangilerinin affedilebilir olduğunu ve hangilerinin gerçekten iyi bir değer ortaya koyduğunu öğrendik. Bir zamanlar, ki çok uzun bir zaman öncesi de değil, yeni bir saat meraklısı için tavsiye edilen sade ve sıradan bir dalgıç saatinin, şık bir bileziğe ve çalıştırmak için sallamanız gereken otomatik bir mekanizmaya sahip olması yeterliydi. SKX ve onun birçok türevi hakkında çok hoş anılarımız var, ancak Seiko, bu saatlerde sık rastlanan ve meraklılarının favorisi haline geldiğinden beri başka bir kulvara geçti ve bu hepimiz için iyi bir durum. Willard ve yeni SPB’ler, SKX’ten daha pahalı olsalar da (fiyat bakımından giriş seviyesi saatleri ile burada görülen saatler arasında bulunan Turtle, Monster ve daha fazlasının tüm türevlerini de dahil etmek gerek), yine de tüm ailenin en değerli üyesidir. Özelliklerine baktığımızda genel kalite açısından büyük bir sıçramayı temsil ettiklerini göreceksiniz. Bunlar, herhangi bir noktada yeni bir saatin gerekli olduğunu hissetmeden herkesin yıllarca sahip olmaktan gurur duyacağı saatlerdir. Tecrübelerimize ve yılların ilişkisiyle artık dostumuz olan müşterilerimizle yaptığımız değerlendirme toplantılarında öğreniyoruz ki, koleksiyonunda seviye atlayan çok az kişi eski SKXlerini ya da Turtle saatlerini takmayı tercih ediyorlar; eğer ki nostalji yapmak istemiyorlarsa. O saatler sizi Seiko’ya bağlayan, kendi zevkinizi öğreten ve sonraki her şey için rotayı belirleyen saatlerdi ama yeni Prospex saatlerin, kesinlikle daha uzun vadeli bir çekiciliği var.

SKX ve Turtle saatler veya en sevdiğiniz anısı olan diğer bir Seiko diver saatiniz de gayet tabii ki çok değerli, ancak bu yeni saatler, eğer bütçeniz yetiyorsa, 10.000 TL ve üstü gruba doğrudan atlamak için harika bir fırsat diye düşünüyoruz. Willard, SPB149 veya benzeri bir modeli, uzun vadede “kullanılma başına maliyet” hesabı yaparak değerlendirmek daha uygundur. Genel kalitedeki artışın, her ayrıntıyı dahil ederek, yeterince önemli olduğunu düşünüyoruz çünkü bu saatlerin kendileri kadar dayanıklı olacak bir çekiciliği olduğunu da hatırlatmalıyız. Hobide yeniyseniz, başlangıçtan itibaren etkileyecekler ve muhtemelen kutudan çıkarıldığında yeni bir saat koleksiyoneri yaratacaklar. Sadece günlük olarak takacağınız bir saat arıyorsanız, bu saati severek kullanabilirsiniz ve emin olun her biri 10, 20 veya 30 yıl içinde önemini kaybetmeyecek zamansız bir estetiğe sahip olacak. Hali hazırda bir koleksiyoncu iseniz ve yıllar boyunca Seiko diver topladıysanız, buradaki kalite hemen ortaya çıkacak ve belki de Seiko’nun sizin için ne anlama geldiğini yeniden düşünmenizi sağlayacaklar.

Seiko 62MAS SPB145 ve SPB143

Hem SPB149 hem de SPB153 bütün önemli saat bloglarında incelendi ve söylenmeyen ekleyecek çok bir sözümüz yok. Henüz okumadıysanız, Worn&Wound yazarları Ed’in Willard hakkındaki incelemesini ve Zach’in bu saatlerle olan uzun süreli deneyimlerinin kapsamlı yazıları için SPB149 hakkındaki incelemesini okumalısınız. Sadece onların da işaret ettiklerini tekrarlayabilirim – bu saatlerin her ikisinin de kalitesi, hemen altındaki kategoride bulunanlardan büyük bir adım ötede. Yani, yeni saatlerde görülen kalite değeri, fiyatlandırma katmanlarını çıkmanın asıl maliyetinden daha yüksek.

Seiko 62MAS SPB147

Burada dikkatinizi çekmek istediğimiz konu, gayet tabii ki imkanlarınızın ötesinde harcama yapmanızı istemeyiz ya da Turtle gibi saatlerin artık değerli olmadığını düşünmüyoruz. SKX, Monster ya da Turtle halen bütün dünyada en çok aranan saatler arasında. Ama bu yıl, belki de geçen yıllardan daha uzun bir süre boyunca, müşterilerimizden evladiyelik saat talepleri aldık. Seiko’nun bu yeni nesil Prospex saatleri, yalnızca koleksiyonda işaretlemek için satın alınacak bir saat değil, “hatıra saati” diyebileceğimiz bir hissiyat sunan saatlerdir. 

Nedenleri detaylarda saklı ve tespit edilmesi zor, ancak her saatin şaşırtıcı derecede ince ve kullanım deneyimini iyileştiren ayrıntıları bulunuyor. Örneğin Captain Willard, kasanın alt yarısından uzanan belirgin bir tepe korumasıyla, biraz yenilikçi bir dış görünüşe sahip. Ancak kolunuzda, düşündüğünüzden daha kısa olan 46,6 mm’lik gövde aralığı sayesinde (kasa çapı 42.7 mm) saat normal, rahat ve hafif. Kaba görünümüne rağmen bu saat kompakt ve tamamen klasik oranlara sahip.

SPB149, Seiko koleksiyonunun yeni ve en özel parçası gibi göründüğü için özeldir. 149, koleksiyoncular ve meraklılar için sınırlı sayıda üretilen bir modeldir, ancak standart 143, 145 ve 147 koleksiyona kalıcı eklemelerdir ve Seiko’nun yıllardır geliştirmekte olduğu modeli temsil eder: efsanevi 62MAS; bu dalgıç saati ile Seiko bir tasarım dili geliştirmiştir. Çok sayıda limited edition ve diver ruhunu yakalama girişimi olarak görülebilecek saatin ardından, Seiko, 62MAS’ın giyilebilir, uygun fiyatlı ve tamamen modern bir versiyonunu geliştirmiş. “Yeni sürüm” diye bağırmayan saat, açıkça geçmişin bir yankısı iken kendi başına ayakta durabilen bir model olmuş. 62MAS’ı ve bu yeni versiyonlarını Rolex Submariner veya Cartier Tank gibi bir saat ile aynı sınıfa koymanın çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Hepsinin markalarının tarihinde çok önemli bir rolü var ve aynı firmalar tarafından yapılan diğer pek çok saat için atlama noktaları olarak hizmet ediyorlar. Bu saat, Seiko’nun ikonik bir tasarım objesidir, 2020 için tasarlanmış ama uzun yıllar hatırlanacak bir model ve sadece yaklaşık 12.500 TL ‘dir. Bize göre, bu onu biraz özel kılıyor ve bir Turtle ya da az kullanılmış bir SKX almayı düşünüyorsanız, bütçenizi biraz daha arttırıp sahip olmayı kesinlikle düşünmelisiniz.

Seiko 62MAS SPB143

Bu iki saati de koleksiyonumuza dahil etmek bir zevkti. Onları birkaç hafta vitrinimizde dururken görmek, Seiko’nun sadece saat işinde değil, bu hobinin bizim ve diğer saat severler için yarattığı toplumdaki önemini düzenli olarak hatırlattı. Bir koleksiyoner olarak sık sık ülkemizde bulunması zor şeyleri ararken buluyoruz – nadir saatleri vitrinimize yerleştiriyoruz. Bunun gibi saatlerin alıcısına ulaştırılmasının rahatlatıcı bir yanı var. Böylesine değerli saatler bizi birbirimize bağlıyorlar. Onları dükkanlarımızda kolunuza denemeniz için taktığımızda (ki bu yeni yılda inşallah daha çok beraber olacağız) saat hobisi olan siz değerli dostlarımızla tanışıyoruz ve bizlere ilham veriyorsunuz. Bizi en çok heyecanlandıran ise aramıza yeni katılan horoloji dostları.

Bu saatlerin her ikisini de takmak harika ve herhangi bir tereddüt etmeden ikisinden birini veya ikisini birden tavsiye ediyoruz, ancak tercihinize göre SPB149 gerçekten çok dikkat çekici. 62MAS’ın zekice yeniden tasarlanmış olması, cilalı eğimi, güneş ışığına göre renk veren (Sunray Dial) kadranı ve çerçevedeki ince radyal kaplama bu saati biraz daha öne çıkartıyor.

Seiko 62MAS SPB145

10.000 – 15.000 TL civarında fiyatı olan bu Seiko’lar son derece ödüllendirici ve tecrübeli meraklılar, sahneye yeni gelenler ve bileğinde harika bir şey isteyen tamamen normal kişiler için, gerçekten olağanüstü bir şey almak istiyorlarsa, önerdiğim saatler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.