27 Kasım 2023

Tissot’tan Sportif ve Şık Bir Başyapıt: PRX Otomatik Kronograf

Tissot-PRX-Chronograph-Review-ww

70’li yılların saatçilik efsanesi Tissot PRX, modern dokunuşlarla yeniden hayatımıza girdi ve saatçilik dünyasında adeta bir bomba etkisi yarattı. Olağanüstü yüzey işçiliğine sahip, entegre tasarımlı paslanmaz çelik kasa konseptinin en dikkat çeken üyelerinden biri olmaya aday PRX, şimdi de kronograflı versiyonuyla kendi kategorisinin lideri olmaya hazırlanıyor.

Tissot-PRX-Chronograph-Review-12-ww

(Kaynak: www.wornandwound.com)

70’li yılların saatçilik efsanesi PRX’in ismi, Precise(kesin), Robust(güçlü) ve 10 bar yani 100 metre su geçirmezlik anlamına gelen X harflerinin birleşmesiden geliyor. Kuvars krizinin yıkıcı etkilerinden Tİssot’u sıyıran bu modelin güncel hali de yine efasnevi modeller arasına girmeyi başarıyor. Bu durumun başlıca sebeplerinden biri, PRX’in sahip olduğu yüzey işçiliğinin ihtişamı ve kusursuzluğu.

Tissot-PRX-Chronograph-Review-17-ww

(Kaynak: www.wornandwound.com)

Entegre tasarımlı yani bileziğin kasanın devamıymış gibi göründüğü saatler arasında PRX, bulunduğu fiyat kategorisinin çok ötesinde bir performans vaat ediyor. Tissot’un hangi PRX modelini takarsanız takın, kasada ve bilezikte bulunan fırçalanmış ve keskin hatlı parlak yüzeylerinden uyumundan ve görünümünden etkilenmemeniz mümkün değil. Bileğinizi çevirdiğinizde bileziği oluşturan baklaların üzerinde oluşan ışık oyunlarını seyretmek ise bu saate sahip kişilerin en büyük eğlencelerinden biri olabilir.

Tissot-PRX-Automatic-Chronograph-watch-abw

(Kaynak: www.ablogtowatch.com)

PRX’in otomatik kronograflı modeli, 42mm çapında ve 14,5mm yüksekliğinde, paslanmaz çelikten üretilmiş kasaya sahip. Bu ölçülerle PRX Kronograf heybetli bir görüntü sunuyor. 42mm günümüz saat dünyasında büyük bir kasa ölçüsü değil ancak PRX’in kasa yapısı onun daha uzun bir mimariye sahip olmasını sağlıyor. Böylece bileğinizi kavralayan metalin yüzeyinde bulunan ince işçilik daha da ön plana çıkıyor. Saatin ön ve arka yüzlerinde bulunan safir kristal camlar(ön tarafta bulunan yansımayı engelleyici kaplamanın da yardımıyla) kadranın ve mekanizmanın kusursuz bir berraklıkla görünmesine yardımcı oluyorlar. Kronograflı PRX’in su geçirmezlik değeri ise model isminden de anlaşılacağı üzere 100 metre olarak belirlenmiş.

 

Tissot-PRX-Chronograph-Review-08-ww

(Kaynak: www.wornandwound.com)

Tissot, bu modelined iki farklı kadran alternatifini saat severlerin beğenisine sunmuş durumda. Dikine fırçalanmış yüzey işçiliğiyle üretilen kadran, tri-compax kronograf yerleşimine ve saat 4:30 pozisyonunda tarih penceresine sahip. Gümüş üzerine siyah ve lacivert üzerine gümüş alt-kadran seçenekleri ile sunulan saat kullanıcısına, gece dahil, her koşulda maksimum okunabilirlik sunuyor.

Tissot-PRX-Chronograph-Review-22-ww

(Kaynak: www.wornandwound.com)

Tissot PRX kronograf gücünü efsanevi kronograflı kalibre Valjoux 7753 üzerine geliştirilen ETA A05.H31’den alıyor. 27 taşlı kalibre saatte 28800 titreşimde çalışıyor ve 60 saatlik güç rezervine sahip. Saatin zaman ayarı tepe üzerinden yapılırken tarih ayarı için kasanın sol üst kısmında bulunan ayar düğmesini kullanmak gerekiyor.

Tissot-PRX-Chronograph-Review-wwt

(Kaynak: www.wornandwound.com)

PRX ailesinin belki de özgüyü en çok hak eden ve saatlerin bu kadar ünlenmesini sağlayan detaylarından biri olan bileziklerini ayrı bir makalede anlatmak gerekli ancak kısaca bu konuya da değinmeliyiz. Herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan yerinden çıkarılabilen ve yerine takılabilen bilezik tek parçalı baklalardan oluşuyor ve her baklanın üzeri kusursuz bir fırçalama işlemine tabi tutulmuş. Çift taraflı katlanır toka ile tamamlanan bileziği bileğinize kusursuz şekilde ayarlamak için saatle birlikte gelen yarım boy baklalardan da faydalanabilirsiniz. Bileziğin sahip olduğu sağlam ve tok hissiyatın, saatin bileğinizde yarattığı tüm deneyimi bambaşka bir noktaya taşıyacağından şüpheniz olmasın.

Tissot-PRX-Chronograph-Review-19-ww

(Kaynak: www.wornandwound.com)

PRX’in otomatik kronograflı bu versiyonu da tiıpkı küçük kardeşi gibi kendi kategorisinin lideri olmaya aday. Her şeyden önce, böylesine özenli işlenmiş ve ebatlarını ustalıkla saklayabilen bir kasa tasarımını bu denli yüksek bir işçilikle yakalayabilmeniz, saatin bulunduğu fiyat kategorisinde hiç kolay değil. Bu durumun üstüne bir de Tissot’un marka değeri, saatçilik tecrübesi ve efsanevi kalibre üreticisi ETA’nın sağlam ve dakik kronografının başarısı eklendiğinde ortaya benzersiz bir reçete çıkıyor…

Marka: Tissot

Model: PRX Chronograph Automatic

Referans: T137.427.11.011.00 (gümüş kadran), T137.427.11.041.00 (mavi kadran)

Kasa malzemesi: Paslanmaz çelik, 316L

Kasa çapı: 42mm

Kasa kalınlığı: 14,5mm

Mekanizma tipi: Otomatik, kronograf

Kalibre: ETA A05.H31, 27 taşlı, 28800 titreşim/saat

Güç rezervi: 60 saat

Cam: Safir kristal, AR kaplamalı

Cam arka kapak: Var

Su geçirmezlik değeri: 100 metre

Boynuz aralığı: –

Bilezik/Kayış: Paslanmaz çelik

Klips/Toka: Paslanmaz çelik

Ağırlık: 184 gram

 

 

Paylaş

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.