27 Kasım 2023

Vintage Tasarımlı Yeni Tissot Telemeter 1938!

Tissot-Telemeter-1938

Tissot Heritage koleksiyonunun en yeni üyelerinden Telemeter 1938, vintage severlerin kalbini fethetmeye hazırlanıyor.

Saat dünyasında 30’ların romantik tasarımları ayrı bir öneme sahiptir. O yıllar için deneysel kategorisi altında değerlendirilebilecek birçok proje, günümüz modern saatçiliğine yön veren dizaynların ataları arasında yer alan ögeleri bünyesinde barındırır. Bir düşününce, bi-compax yerleşimli kronografa ve takimetrik-telemetrik skalaya sahip bir kadrandan daha ihtişamlı ne olabilir? Sanıyorum Tissot da böyle düşünmüş olmalı ki yeni Telemeter 1938 modeliyle, adından da anlaşılacağı üzere 84 yıl öncesinin saat tercihlerini modernleştirilmiş detaylarla karşımıza çıkarmaya karar vermiş.

Tissot-Telemeter-1938-Chronograph-hands-on-T142.462.16.032.00

(Kaynak: www.monochromewatches.com)

Tissot, efsanevi tasarımları yeniden saat severlerle buluşturma konusunda en iddialı markalardan biri. Elbette bu operasyonu gerçekleştirirken eski modellerin birebir yeni versiyonlarını üretmiyor. Onları modern saat dünyasının gereksinimlerini karşılayacak şekilde elden geçiriyor, değiştiriyor, güncelliyor. Telemeter 1938 için de muhteşem detaylarla tamamlanmış baş döndürücü güzellik tanımını yapmaktan geri duramayacağım.

Tissot-Telemeter-1938-Chronograph-hands-on-T142.462.16.032.00

(Kaynak: www.monochromewatches.com)

Tissot-Telemeter-1938

(Kaynak: www.ablogtowatch.com)

1940’lı yıllarda 36mm’lik saatler için dahi “devasa” tanımı kullanılabilirdi ancak günümüz standartlarında bu durum geçerli değil. Yeni Telemeter 1938, 42mm x 13,9mm kasa ölçülerine sahip. Evet, 42mm kasa çapına sahip bir saat için “vintage” tabirini kullanmak pek de doğru değil. Zaten Tissot’un yapmaya çalıştığı şey de tam olarak bu. Telemeter 1938 artık modern saatçiliğin bir üyesi, üstelik 2022 yılının saatçilik standartlarına en tepeden göz kırpan teknik detaylara sahip bir kronograf. 13,9mm’lik kalınlık ölçüsü de tam otomatik rotora sahip bir Tissot için son derece makul bir kalınlık değeri. Kasanın orta kısmının özellikle ince tutulmuş olması ve arka kapak ile bezelin daralan yapısı sayesinde Telemeter 1938 kâğıt üzerindeki ölçülerinden çok daha kompakt bir görüntüye sahip. Üstelik kavisli boynuzlar sayesinde de her tipte ve ölçüde bileğe uyum sağlayabilen bir konfor düzeyiyle karşımıza çıkıyor. 316L paslanmaz çelikten üretilen saatin kasasında kullanılan fırçalanmış ve parlatılmış yüzey detaylarından, özenle şekillendirilmiş boynuzlara ve hatta kronograf butonlarına kadar mükemmel detaylara bezenmiş bir saat Telemeter 1938. Özellikle kurma kolunun kolayca kavranabilen yapısı ve kronograf butonlarının kusursuz basma hissiyatı, Tissot’un bu modele ne kadar büyük bir özen gösterdiğinin kanıtlarıymışçasına karşımızda duruyor. Saatin 102 gramlık ağırlık değeri de bilekteki konfor seviyesini düşürmeden kalite hissiyatının kullanıcıya aktarılmasında etkin rol oynuyor.  Ön yüzde konumlandırılan, çift taraflı anti-refle kaplamalı safir kristal cam kasadan hafifçe yukarı doğru çıkarak modelin vintage ruhunu pekiştiriyor. 30 metre su geçirmezliğe sahip modelin arka kapağında da safir kristal cam bulunuyor ve bu sayede ETA’nın en başarılı kronograflarından birinin tadını çıkarabiliyoruz.

Tissot-Telemeter-1938-Chronograph-hands-on-T142.462.16.032.00

(Kaynak: www.monochromewatches.com)

Saatin kalbinde, ETA tarafından üretilen otomatik kalibre A05.231 bulunuyor. Bu mekanizma için efsanevi kronograf Valjoux 775X’nin geliştirilmiş versiyonu diyebiliriz. 30,4mm x 7,94mm ölçülerindeki mekanizma, 29 taşlı, saatte 28800 titreşimde çalışıyor ve 68 saatlik güç rezervine sahip. Doğrusu, böyle bir saatte kurmalı bir kalibre görmeyi çok arzulardım ancak otomatik versiyonun kullanışlılığa olan katkısını da göz ardı edemeyeceğim. Ne de olsa Telemeter 1938, modern bir savaşçı!

Tissot-Telemeter-1938

(Kaynak: www.ablogtowatch.com)

Saatin en dikkat çekici detaylarından biri olan kadran ise başlı başına bir incelemeyi hak ediyor. Kadranın çerçevesinde telemetreye dair kısa bir bilgi verelim. Telemetre mesafe ölçümü için kullanılan bir skala ve bunun için ses hızının, ışık hızına göre kayda değer şekilde yavaş olması özelliğini kullanıyor. Uzakta gerçekleşen herhangi bir olayı gördüğünüzde, örneğin yıldırım düşmesi ya da bomba patlaması, kronografı çalıştırıyorsunuz. Gözlemlenen olaya dair oluşan ses kulağınıza geldiğinde ise kronografı durduruyorsunuz. Saniye kolunun gösterdiği sayı, olayın gerçekleştiği yer ile sizin aranızdaki mesafeyi görmenizi sağlıyor. Kadranın merkezinde bulunan takimetrik skala ise ortalama hız ölçümü için kullanılıyor. Örneğin içinde bulunduğunuz araç belirli bir noktadan geçerken kronografı başlatıyorsunuz. 1000 birimlik mesafeyi geçtiğinizde kronografı durduruyorsunuz ve yine kronografa ait saniye kolunun ucundaki sayı, içinde bulunduğunuz aracın ortalama hızını size aktarıyor. Bu noktada Tissot, tıpkı 30’lu ve 40’lı yılların romantik tasarımlarında olduğu gibi sarmal şekilli takimetrik skalayı kullanma kararı almış. Böylece, standart takimetreli saatlerde minimum 60 birim/saat’lik ölçüm yapabiliyorken bu değer Telemeter 1938’de 20 birim/saat’e kadar iniyor. Yapmanız gereken tek şey merkezi kronograf saniyesinin her bir turunda takimetrik skalanın bir iç halkasına odaklanmak.

Tissot-Telemeter-1938-Chronograph-hands-on-T142.462.16.032.00

(Kaynak: www.monochromewatches.com

Saat iki farklı kadran alternatifi ile geliyor. Gümüş tonlarındaki kadranda kırmızı ve mavi renkli yazılar bulunurken saatin kolları da mavileştirilmiş rengiyle göz alıcı bir parlaklığa sahipler. Siyah versiyonda ise altın renkli yazılara ve ibrelere yer verilmiş. Her iki versiyonda da yer alan arabik sayılar modelin vintage karakterini destekliyorlar. Şahsen, gümüş tonlu kadranın sahip olduğu kombinasyon ve göz alıcılık değerine bayıldığımı itiraf etmeliyim.

Tissot-Telemeter-1938-Chronograph-hands-on-T142.462.16.052.00

(Kaynak: www.monochromewatches.com)

Tissot-Telemeter-1938-Chronograph-hands-on-T142.462.16.032.00

(Kaynak: www. monochromewatches.com)

Modeller, gümüş kadranda koyu kahverengi, siyah kadranda ise daha açık tonda bir kahverengi, İtalyan yapımı deri kayış ile sunuluyorlar. 22mm boynuz aralığına sahip modellerin deri kayışları çift taraflı ve Tissot imzalı katlanır toka ile tamamlanmışlar. Telemeter 1938’in dönem saatleri arasında bir kilometre taşı olduğu gerçeği, onu rakipleri arasında benzersiz bir pozisyona yerleştiriyor.

Marka: Tissot

Model: Telemeter 1938

Referans: T1424621605200

Kasa malzemesi: Paslanmaz çelik, 316L

Kasa çapı: 42mm

Kasa kalınlığı: 13,9mm

Mekanizma tipi: Otomatik, kronograf

Kalibre: ETA A05.231, 29 taşlı, 28800 titreşim/saat

Özellikler: Saat, dakika, küçük saniye, kronograf

Güç rezervi: 68 saat

Cam: Safir kristal, çift taraflı AR kaplamalı

Cam arka kapak: Var

Su geçirmezlik değeri: 30 metre

Boynuz aralığı: 22mm

Bilezik/Kayış: İtalyan dana derisi, kahverengi

Klips/Toka: Paslanmaz çelik, 316L, çift taraflı katlanır

Ağırlık: 102 gram

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.