1 Aralık 2023

Yeni Hamilton Navy Scuba artık 43mm!

Yeni Hamilton Navy Scuba artık 43mm!

Geçen yıl, Hamilton Khaki Navy Scuba’yı öne çıkan bir değer olarak isimlendirmiştim; şimdi marka, koleksiyonunu hem güncelledi hem de geliştirdi. Yeni modellerle biraz vakit geçirdim ve şunu söylemem gerekir ki, görece ufak bir fiyat artışına rağmen, bu yeni modeller bir önceki jenerasyona göre çok daha iyi bir marka değerine sahip. İşin aslı, Hamilton tüm yapıcı eleştirileri ciddiye almış ve 10 bin TL altında bir dalış saati üreterek, İsviçreli, Japon ve hatta bağımsız rakiplerinin bile dikkatini çekmiş. Saat piyasasında paranın karşılığının sonradan düşünüldüğü bu zamanda, Hamilton, yeni Khaki Navy Scuba ile bayrağı öne taşıyor.

Yeni Hamilton Navy Scuba artık 43mm!

Yeni Khaki Navy Scuba Automatic, fosforlu yeni seramik tek yönlü çerçeve (önceki modellerde alüminyum çerçeve vardı), 100 M’den 300 M’ye kadar su geçirmezlik, tarih penceresinin kaldırılması ve kasa boyutunda 40 mm’den 43 mm’ye artış (ki bu aynı zamanda boynuzlar arası yüksekliğin 50 mm’den 52 mm’ye artışını da yansıtır) dahil olmak üzere birçok güncellemeye sahip, ayrıca 12,95 mm’den 12,8 mm kalınlığa marjinal bir incelme söz konusu. Kasa boyutundaki artış bir zevk meselesi olsa da Hamilton buradaki her değişiklikle ürünü geliştirmiş gibi görünüyor ve fiyatı hala 1.000 USD’nin 10.000 TL altında tutarken, önceki yinelemeye göre 2.000 TL fiyat artışını haklı çıkarmaktan daha fazlasını başarıyor.

Yeni Hamilton Navy Scuba artık 43mm!

Yeni Hamilton Navy Scuba artık 43mm!

Hamilton yeni 43mm Khaki Scuba Auto’yu iki farklı seçenek ile sahneye çıkarıyor; siyah kadran ile uyumlu siyah seramik çerçeveli ve mavi kadran ile uyumlu mavi seramik çerçeveli. Çerçeveler mat dokulu tasarlanmış ve mavi modelde, merkezden dışarıya doğru koyulaşan bir kadran kullanılmış. Çift taraflı antirefle kaplama sayesinde her iki kadran da oldukça okunaklı. Kadran konusuna gelmişken, tarih penceresinin “karmaşa” yarattığına inanmıyorum ama kadran içindeki 24 saat göstergesi nedeni ile pencerenin kalkmasını olumlu buluyorum. Önceki 40 mm’lik modeldeki tarih penceresi, 16 ile 17 durakları arasında biraz sıkışıktı.

Yeni Hamilton Navy Scuba artık 43mm!

Yeni Hamilton Navy Scuba artık 43mm!

40mm modelde tam olarak kısa olmayan akrep ibresi de küçük bir iyileştirme ile biraz daha uzatılmış ve değişiklik gerçekten fark ediliyor. Dürüst olmak gerekirse, bu yeni 43 mm’lik model elime geçene kadar bunu düşünmemiştim, ama kesinlikle takdir ediyorum. Kırmızı uçlu saniye ibresi, güzel bir renk patlaması yaşatıyor.

Yeni Hamilton Navy Scuba artık 43mm!

Yeni Hamilton Navy Scuba artık 43mm!

Kasa kapağının altında, Swatch Group’un hediyesi, Nivachron denge yayına sahip aynı H-10 otomatik mekanizma bulunmakta. H-10, esasen değiştirilmiş bir ETA 2824’tür ve güzel tik taklara ve 80 saatlik sağlam bir güç rezervine sahiptir.

Yeni Hamilton Navy Scuba artık 43mm!

Hamilton, Navy Scuba Auto’nun iyileştirilmesinde mükemmel bir iş çıkarmış ve önceki versiyonlarla hemen hemen her niteliği taşımakta. Bazı saat severleri rahatsız edebilecek tek şey kasa boyutundaki artış ve bu gerçekten tartışamayacağım ve anlaşılabilir bir şikâyet. Bununla birlikte, kasa boyutu sizin zevkiniz için uygunsa, kasa kalınlığında bir artış olmadan 300M’ye kadar su geçirmezlik artışını takdir etmemek de olmaz. Çok daha kalın bir 40mm kasa veya 12.8mm kalınlığındaki bu 43mm kasayı seçmem gerekseydi, büyük olasılıkla ikincisini tercih ederdim.

Yeni Hamilton Navy Scuba artık 43mm!

Hamilton Navy Scuba Auto modelinin mavi kadran seçeneği yalnızca çelik bilezikle H82505140, siyah kadran seçeneği ise siyah kauçuk kayışla (Ref. H82515130) veya çelik bilezikle H82515330 sunuluyor. Tüm modeller, bir önceki sürüme göre yaklaşık 2.000 TL bir artışla, 9.150 TL fiyatla piyasaya sürülüyor. Yapılan iyileştirmeleri ve ince ayarları göz önünde bulundurursak, fiyat artışına rağmen, bunları saate değer katan sağlam geliştirmeler olarak adlandırabiliriz.

Kaynak: https://www.ablogtowatch.com/hamilton-khaki-navy-scuba-auto-43mm-hands-on/

Çeviri: O.Komutekir

Abt Saat 1938 Yılından bugüne saatçilik yapan bir ailenin 3. kuşak temsilciliğini yapmaktadır. 30 Yılı aşkın süredir Seiko markası ile çalışılma neticesinde bu marka ile ilgili geniş ürün yelpazesine ve ürün bilgi tecrübesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.